Ankvab dönüşçülerle buluştu

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya devlet başkanı adaylarından Aleksandr Ankvab önceki akşam dönüşçülerle bir araya geldi.

Bir geri dönüşçünün, “Ankvab geri dönüşü istemiyor, özellikle Abhazya uluslararası pasaportlarının verilmesine o engel oluyor, diyorlar. Sizden korkmaya başladık” şeklindeki ifadelerine Ankvab “Bunları size söyleyenler nerede? Neden buraya gelip de doğrudan bana söylemediler? Bunları kimin söylediğini hepimiz iyi biliyoruz. Onlar milyonlarca kredi alıp bugün bunu geri vermek istemeyen kişiler” şeklinde cevap verdi. Ankvab görüşmeye katılanlara, Abhazya uluslararası pasaportlar ile ilgili durumu da izah etti.

Ankvab “Bu mesele sunulmaya çalışıldığı kadar basit değil. Abhazya uluslararası pasaportlarını tanıyan Rusya tarafı, geri dönüşçülerin belgelerine özellikle Türkiye pasaportlarında yazan bilgilerin yazılmasını istiyor (Abhazya’ya geri dönüş yapanlar kendi Abazaca soyadlarını yeniden alıyorlar, Türkiye belgelerinde ise onların Türkçe soy isimleri var). Bu konu çözülüyor, ancak sizden biraz sabretmenizi istiyoruz. Abhazya bu konuyu tek taraflı olarak çözemez” dedi.

Ankvab “Biz sizlerin anavatana dönmenizi, burada kendinizi güvende hissederek normal yaşamınızı sürdürmenizi istiyoruz. Abhazya kesinlikle tarihi vatanına dönüş yapan yurttaşlarına yardım etti ve etmeye devam edecek. Ancak biz,  diğer ülkelerde, özellikle Türkiye’de yaşayan  varlıklı yurttaşlarımızın imkanları ile Abhazya’ya yardımcı olmalarını, ekonomiye katkıda bulunmalarını istiyoruz. Yardımın karşılıklı olmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Görüşmede, dönüşçülerin Abhazya’ya adaptasyonu, Abhazca dil eğitimi, iş imkanları, vize işlemleri ve Rusya-Abhazya sınırı geçiş prosedürünün kolaylaştırılması gibi konular da ele alındı. APSNPRS/ÖZ/YA