‘Ambargonun bitmesi tanınmaya dönük bir adım’

Moskova / Sohum (Ajans Kafkas) – Savaş mağduru Abhazya’ya 1996’dan beri dayatılmış Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ambargosunu Rusya’nın tek taraflı olarak kaldırma kararı Sohum’da memnuniyetle karşılanırken Rusya’da tanınmış uzman ve siyasetçiler bunun tanınma yolunda bir adım olabileceğini düşünüyor.

Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, ambargonun kaldırılmasının ülkenin ekonomik kalkınması açısından ciddi etken olacağını ve dış dünya ile ilişkileri kolaylaştıracağını belirtti. Abhazya Parlamento Başkanı Nugzar Aşuba ise, BDT ülkelerinin kararı ile Ocak 1996’da konulan ambargonun kaldırılması kararını adil bulduğunu, bu ambargonun sadece ülkenin değil, orada yaşayan tüm insanların haklarını ihlal ettiğini belirtti.

Uzmanların Rus Dışişleri’nin ambargo kararına artık bağlı kalınmayacağına dair açıklamasına ilişkin yorumları ise şöyle:

Rus siyaset bilimci Dmitri Yevstafyev: Rusya’nın Abhazya’ya yönelik ticari-ekonomik ambargoyu kaldırması Abhazya’ın tanınması için ekonomik altyapıyı oluşturacak. Bu olay Rusya dış politikasında bir patlamadır. 20 yıldır ilk kez doğru hareket ediyoruz: Yumuşak konuşuyoruz, sert hareket ediyoruz. Bugün kadar tam tersi idi.

Avrupa Enstitüsü Akdeniz ve Karadeniz Problemleri Merkezi Başkanı tarihçi Alla Yazkova: Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın ambargoyu iptal notası Abhazya’nın tanınması meselesinde ‘ağrı kesici’ rolü oynayacak. Rusya elbette siyasi tanımaya kalkışmayacak. Bu sadece Gürcistan ile değil Batı ile de tam da Moskova’da yönetim değişikliği yaşanırken kesinlikle ihtiyacı olmayan bir anlaşmazlık olur. Ama bu bir deneme ateşi. Ayrıca bu Rusya şirketleri özellikle de olimpiyat projelerinde faaliyette bulunacak şirketlerin önünü açacak.”

Politik Haberler Merkezi Müdürü Aleksey Mukhin: Kosova’nın ardından Rusya tanınmamış Abhazya ile ilişkilerini Gürcistan’ın bir parçası olduğunu düşünmeden geliştirebilir ve kendi ekonomisine entegre edebilir.

Duma Başkan Yardımcısı ve Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski: Rusya’nın 1996’da Abhazya’ya yönelik ilan edilen ambargoyu iptal etmesi bu ülkenin tanınması için ilk adım. Abhazya nüfusunun yüzde 80’i Rusya vatandaşı. Ülkenin kendi vatandaşlarına ambargo uygulaması saçmalık. KU/ÖZ/FT