Abhazya’nın Asya-Pasifik elçisi, Çirikba ile görüştü

Sohum/Ajans Kafkas- Abhazya’nın Asya-Pasifik bölgesi elçisi Yuris Gulbis, başkent Sohum’da Dışişleri Bakanı ile görüştü.

Yuris Gulbis dün dışişleri bakanlığında, Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, yardımcısı İrakli Hintba, Asya, Afrika ve Asya-Pasifik masası başkanı Adgur Çegiya ve gazetecilerle görüştü. 

Çalışmaları hakkında bilgi veren Yuris Gulbis, “Bizi tanıyanlar dışında 12 ülke ile ilişkileri geliştiriyoruz. Bunlar, son 30-50 yılda bağımsızlığını kazanmış olan ülkeler. Bizim bağımsızlık isteğimizi çok iyi anlıyorlar ve destekliyorlar” dedi.

ABD ve İngiltere gibi büyük güçlerin Abhazya’yı tanımaya yakın ülkelere sürekli baskı yaptığını ifade eden Gulbis, “Herhangi bir ülkenin yönetimi ile resmi düzeyde görüşmelerimiz olduğunda, ‘Abhazya’nın Gürcistan’ın parçası olduğunu’ söyleyerek, bizi tanımamaları için baskı yapıyorlar. Yine de bölgede başka ülkeler tarafından tanınacağımıza dair umutlarımız devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Gulbis gazetecilere ayrıca, Abhazya’yı tanıyan Naura, Vanuatu ve Tuvala’ya AB ve uluslararası yardım kuruluşları tarafından çeşitli projeler için ayrılan finans desteğinin durdurulduğu bilgisini verdi.

Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba ise Asya-Pasifik bölgesinin, Abhazyalı işadamlarının ilgisini çekebilecek, gelişen bir bölge olduğunu, Abhazya’nın internet ve diğer medya araçları üzerinden doğru tanıtılmasının, dışişleri olarak öncelikli görevleri arasında yer aldığını kaydetti. APSNPRS/ÖZ/YA