‘Abhazya’nın askeri işbirliği teklifi zamansız’

Moskova/Ajans Kafkas – Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba’nın güvenlik garantisi verilmesine karşın Abhazya’nın askeri kontrolünün Rusya’ya bırakılabileceği önerisine Moskova şimdilik sıcak bakmıyor.

Şamba’nın önerisini Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov “Resmi bir talep gelmedi, bunun dillendirildiğini de sanmıyorum” diye geçiştirirken parlamentonun alt kanadı Duma’nın Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev de “Biraz zamansız bir teklif” yanıtını verdi.

Kosaçev, Rusya’nın Abhazya’da 1994 Moskova Anlaşması çerçevesinde Bağımsız Devletler Topluluğu Barış Gücü olarak asker bulundurduğunu ve bu çerçeveden çıkmalarının söz konusu olmadığını kaydetti. Moskova yönetimi, 1994 Moskova Anlaşması’nın sınırlarını aşmayarak Gürcistan’ın “Rusya, Abhazya’da işgal gücü olarak bulunuyor” iddiasını boşa çıkarmayı amaçlarken Kosaşev bu konudaki tutumu şu sözlerle ortaya koydu:

“Bizim bu durumda işgalci olmadığımızı açıkça ortaya koymalıyız. Gürcülerin ispat etmeye çalıştığı gibi ortaklık hiçbir şekilde söz konusu değil. Rusya uluslararası hukuka uygun olarak barış hizmeti verme sorumluluğunu yerine getiriyor. Biz Gürcü-Abhaz ve Gürcü-Oset anlaşmazlıklarında tarafları ayırmak ve bu bölgede barışı sağlamak amacı güdüyoruz. Özellikle siyasi çözümün şartlarını oluşturmak için hareket ediyoruz. Temel görevimiz bu. Siyasi çözümlerin nasıl olacağına ise anlaşmazlık içindeki taraftarların karar vermesi gerekiyor. Ancak şu anda siyasi süreçte Gürcistan tarafına bağlı olarak bir gelişme yok. Üstelik bu anlaşmazlığı güç yoluyla çözme gayretlerinin de olduğu görülüyor. Ayrılık bölgesindeki barış gücünün faaliyetlerini aktifleştirilmiş olması bu duruma bağlı.”

Şamba İzvestiya gazetesine röportajında “Biz Rusya ile en geniş askeri işbirliğini öneriyoruz. Rusya’nın Psou nehrinden İngur nehrine kadar bütün Abhazya’nın askeri kontrolünü üstlenmesini kabul ediyoruz. Ama karşılığında güvenlik garantimizi istiyoruz” demişti. ÖZ/FT