Abhazya’dan Moskova çıkarması

Sohum/Ajans Kafkas – Kosova’nın bağımsızlık ilanına hazırlandığı bir sırada tanınmayı bekleyen ‘de facto’ bağımsız devlet olarak uluslararası toplumun gündemine oturan Abhazya, Moskova’ya üst düzey bir çıkarma yaptı.

Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, Başbakan Aleksandr Ankvab ve Maliye Bakanı Beslan Kubrav cumartesiden beri Rusya’nın başkenti Moskova’da temaslar yürütüyor.

Resmi açıklama ziyaretin bir iş gezisi olduğu yönündü. Ancak ziyaret Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un hiçbir zaman Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesine misilleme olarak Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıyacaklarına dair bir açıklama yapmadıklarını söylemesinin ardından geldiği için gündemin Kosova endeksli olacağı yorumları yapılıyor.

Abhazya Devlet Başkanlığı Basın Sekreteri Kristian Bjaniya’ya göre ise Moskova ziyaretinde eğitim, sağlık ve bölgesel gelişim konuları ele alınıyor. Özellikle 1992-1993 Gürcü-Abhaz savaşında en fazla zarar gören doğu bölgelerinin gelişimi konusunun müzakere edildiğini belirten Bjaniya, "Çoktandır müzakere edilmekte olan projelerin hayata geçirilmesi için aktif çalışma safhasına girmiş bulunuyoruz. Bu süreci bizzat başbakan takip edecek" dedi.

15-16 Ocak’ta Abhazya’da ‘Kafkasya’nın Tatil Beldeleri-2008′ ve ‘Yeni Yıl Mimarlık Sempozyumu-2008′ başlığıyla uluslararası bir konferans düzenlenmişti. Abhazya’nın savaş yıkıntılarından kurtulmasının tartışıldığı konferansa Rusya Mimarlar Birliği etkin katılım göstermişti. KU/ÖZ/FT