Abhazya’da turizm düşüşte

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’yı ziyaret eden turist sayısı önceki yıla oranla yüzde 15 düşüş gösterdi.

Turist sayısındaki azalmanın temel nedeni olarak turizm sektöründeki küresel kriz gösteriliyor. Ancak bir diğer önemli etken Rusya – Abhazya arasındaki ulaşımın, sınırdaki köprüde yapılan geniş çaplı tadilat çalışması nedeniyle kesintiye uğramış olması.

Sınır geçişlerinin karşılıklı olarak kolaylaştırılmış olmasına rağmen tatil sezonunda büyük kuyruklar oluşuyor. Abhazya’yı ziyaret edenlerin büyük çoğunluğunu Rusya’dan gelen turistler geliyor oluşturuyor ve birçoğu kendi aracı ile gelen bu turistler ciddi zorluklarla karşılaşıyorlar.

Abhazya ile Rusya’nın Krasnodar bölgesini birbirine bağlayan bu tek köprünün yükünü hafifletmek için demiryolu ulaşımı başlatıldı. Temmuz’dan itibaren Adler – Sohum hattı, Ağustos başından beri de Moskova – Sohum tren seferleri başlatıldı.

Abhazya Devlet Tatilcilik ve Turizm Komitesi Başkanı Tengiz Lakerbaya, 2009’a kıyasla 2010’da turist sayısın 50 bin kişi azaldığını, fiyatların ise 2009’a göre artış gösterdiğini kaydetti. Lakerbaya, turistlerin Abhazya’da karşılaştıkları problemler hakkında ise, tur acentelerince sunulan fiyat ve hizmet kalitesinin örtüşmediğini ve otellerin turist talebine uygun olmadığını söyledi. Lakerbaya, bu sorunların giderilebilmesi için otellerin tüm dünyada uygulanan yıldızlandırma sistemine geçmesi ve fiyat-hizmet standartlarının buna göre belirlenmesi gerektiğini ifade etti. KU/ÖZ/YA