Abhaz Parlamentosu’ndan Osetya deklarasyonu

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Parlamentosu BM, AGİT ve Rusya Federasyonu’na Güney Osetya’daki gerilimin düşürülmesi için Gürcistan’a baskı yapmaya çağırdı.

Geçen Cuma altı kişinin ölümüne yol açan Gürcü güçlerinin saldırılarının ardından savaşın eşiğine gelen Güney Osetya’daki durumla ilgili olarak Abhazya Parlamentosu’nun kabul ettiği bildiride Tiflis’in gerilimi tırmandıran taraf olduğu vurgulanırken “Akeri hareketlerin başlaması tehlikesi oluştu” denildi. Bildiride Gürcistan’ın bölgede istikrarı bozmaya çalıştığı, yapılmış ikili ve uluslararası anlaşmaları çiğnediği belirtilerek şöyle denildi:

"Son saldırıların tümü, Gürcistan’ın devlet terörünü sürdürdüğünü ve halkının iradesiyle bağımsızlık kararı almış Güney Osetya Cumhuriyeti üzerinde etkisini yeniden tesis etmek için güce dayalı eylemlere hazırlandığını gösteriyor. Büm bu gerçekler Gürcistan yönetimin Rus barış misyonunun şanına zarar verip pozisyonunu zayıflatma, Rusya Federasyonu’nu anlaşmazlığın çözüm sürecinden çıkarma, barış süreci formatını değiştirme isteğine delalet ediyor. Bu şartlarda Abhazya Cumhuriyeti kardeş Güney Osetya Cumhuriyeti’nde meydana gelen olaylara ilgisiz kalamaz ve negatif gelişmelerin yaşanması halinde onlara BM tüzüğünün 51. maddesi ve Demokrasi ve Halkların Hakları Topluluğu üye devletlerinin anlaşmalarına uygun olarak her türlü yardımı yapmaya hazırdır."

Bildiri “yeni trajedilerin engellenmesi amacıyla barış ve güvenliğin esas garantisi olarak BM, AGİT ve Rusya Federasyonu’na barışa mecbur kalıncaya dek Gürcistan tarafına etkide bulunma” çağrasıyla noktalandı. KU/ÖZ/FT