ABD bir kez daha Abhazya’yı yoklayacak

Sohum/Ajans Kafkas – Kafkasya’da sular ısınırken Gürcistan’a hamilik yapan Bush yönetimi Abhazya’ya heyet gönderiyor.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, ABD’nin Tiflis Büyükelçisi John Tefft, Dışişleri müsteşarı Michael Carpenter, Tiflis Büyükelçiliği’nin siyaset ve ekonomi büro şefi Bridget Brink’ten oluşan Amerikan heyeti, 10 Mayıs’ta Abhazya’ya gidiyor.

Heyet iki günlük ziyaret kapsamında önce Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş ve Dışişleri Bakanı Sergey Şamba ile görüşecek. Heyet görüşmenin ardından Sohum’da yerel sivil örgütlerle bir araya geldikten sonra Gagra’yı ziyaret edecek. 11 Mayıs’ta ise Gürcülerin yaşadığı Gal bölgesine gidecek olan heyet BM Misyonu’nun Gal sorumlusu ve Abhazya Devlet Başkanlığı Gal Özel Temsilcisi Ruslan Kişmariya’nın yanı sıra yerel sivil örgütlerle görüşmeler yapacak.

18 Nisan’da Michael Carpenter başkanlığında bir heyet Sohum’a gidip Abhazya’ya “Gürcistan’ın toprak bütünlüğü içerisinde yer alın” tavsiyesi eşliğinde “Rusya’nın açılımları çatışmaya yol açabilir” uyarısı yapmıştı.

Sergey Şamba da “On üç yıl boyunca Abhazya saldırıya maruz kaldı. Ekonomisi yıkıldı, ülke soyuldu. Savaştan sonra yardım eli uzatılacağına Gürcistan’ın isteği üzerine bize karşı acımasız bir ambargo ilan edildi. Gürcü istihbaratı bugün halen Gal bölgesinde kundaklama ve terör eylemleri gerçekleştiriyor. İnsanlar neden acı çeksin? Sadece onlar Gürcistan ile aynı devlette yaşamak istemediği için mi?" diye sormuştu. Şamba “Abhazya’ya yönelik uygulanan ekonomik ambargo konusunda uluslararası kulislerde sürekli olarak Rusya kınanıyordu. Ama Rusya ambargoyu kaldırdığında uluslararası arabulucular Moskova’nın doğru bir adım attığını söylemek yerine bununla ilgili kaygıları dile getirmeye başladı” demişti. KU/ÖZ/FT