Azerbaycan İslam Partisi liderinin cezaevi şartları ağırlaştırılıyor  

Azerbaycan İslam Partisi lideri Movsum Samedov cezaevi şartlarının sertleştirilmesi tehdidi ile karşı karşıya.  

 

 

Samedov’un nakledildiği 12 nolu hapishane yönetimi, tutuklunun üç yıllığına Gobustanskaya kapalı cezaevine nakledilmesi talebiyle başvuruda bulundu. Azerbaycan İslam partisi Samedov’un haklarının ihlal edildiğini açıklıyor.

 

Azerbaycan İslam Partisi üyeleri Ocak 2011’de gözaltına alındı. Aralarında ‘terör’ ve ‘yönetimi zorla ele geçirme’ maddelerinin de bulunduğu dört maddeden suçlandılar. 7 Ekim 2011’de Bakü ağır ceza mahkemesi tüm suçlamaları kabul etti. Samedov 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 11 yıl hapis cezası almış olan Vagif Abdullayev 12 Temmuz 2012’de cezaevinde hayatını kaybetti. Temyize götürülen dava ile ilgili olarak 21 Şubat 2013’te açıklanan nihai karar verilen cezaları onadı.

 

Samedov’un avukatı Anar Gasımlı, müvekkilinin 12 nolu hapishaneye getirilmesinin hemen ardından önce beş günlüğüne, daha sonra yedi günlüğüne hücreye kapatıldığını, Samedov’un da protesto amacıyla açlık grevine başladığını açıkladı. Avukatı Samedov’la 2 Ekimde görüşebildi ve 3 Ekimde de hapishane yönetiminin Samedov’un Gobustanskaya cezaevine nakli için başvuruda bulunduğunu  öğrendi.

 

Avukat Anar Gasımlı “Henüz dilekçeyi görmedim. Ama bana bu talebin Movsum Samedov’un uyarılara rağmen defalarca disiplin kurallarını ihlal etmesinden kaynaklandığı söylendi. Bu oldukça tuhaf bir açıklama, çünkü Samedov 12 nolu hapishanede sadece iki-üç haftadır bulunuyor” dedi. Avukat Gasımlı, Gobustanskaya’nın şartları son derece ağır bir cezaevi olduğunu da ifade etti.

Samedov ve diğer parti üyeleri, başta Barış ve Demokrasi Enstitüsü olmak üzere Azerbaycanlı birçok insan hakları örgütü tarafından ‘vicdan mahkumları’ olarak adlandırılıyor. İnsan hakları savunucuları Movsum Samedov’un yönetime karşı açık muhalefetinden dolayı yargılandığını düşünüyor.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas