Vladikavkaz’daki cami eski günlerine kavuşuyor

Vladikavkaz – Kuzey Osetya’nın başkenti Vladikavkaz’da 1990’larda saldırıya uğrayan büyük caminin eski parlak günlerine kavuşmasına az kaldı.

Bakûlü petrol sanayicisi Murtaz Muhtarov’un  Oset albay Tuganov’un kızı olan eşi Liza’ya hediye olarak 1908’de yaptırdığı camideki restorasyon çalışmalarının önemli bir kısmı tamamlandı.

Vladikavkaz Sünni Camii olarak da bilinen ve Kahire’deki iki minareli caminin küçük kopyası olan caminin restorasyon çalışmalarını yürüten şantiye şefi Sergey Hodorıç, "Cephe her yönden tamamen yapıldı, geriye sadece tabanının yapılması ve merdivenlerinin yeniden yapılması kaldı. Şu anda kubbelerinin temizliği devam ediyor. Cami içi ikmal işlerini ise gelecek sene yapacağız" dedi.

Hodorıç, geçen yıl başlayan restorasyon çalışmasında en çok dış cephedeki fragmanlarda zorlandıklarını, özellikle yazıların silinmiş olduğunu, ancak iki ay içinde 25 uzman kişiyle yürütülen çalışma ile sorunun aşıldığını söyledi. Kuzey Osetya Müftüsü Hacı Murat Tavkazahov ise, çok zahmetli ve titiz bir çalışma yürütüldüğünü, binanın ilk güzelliğinin yeniden ortaya çıkarılması için halen zamana ihtiyaç olduğunu belirterek, "Bu zorlu bir yapı, çaba ve finanse edilmesi gerekiyor, bundan dolayı süre konusunda bir şey diyemiyoruz. Camide öyle yerler var ki zarar vermekten korkuyoruz. İç restorasyonunun Türkiye’den gelen uzmanlarca yürütülmesini istiyoruz" dedi.

Restorasyon ‘Rusya Kültürü’ adlı federal program çerçevesinde yürütülüyor. Restorasyonu için 9 milyon ruble ayrılan caminin kuruluşunun 100. yıldönümüne yetişip yetişmeyeceği meçhul. KU/ÖZ/FT