Tshinval’dan uluslararası topluma tanınma çağrısı

Tshinval/Ajans Kafkas – Kosova’nın statüsü ile ilgili tartışmaların yoğunlaşmasına paralel olarak Güney Osetya da tanınma talebini uluslararası toplumun gündemine taşıdı.

Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti, Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi ile alt kanadı Duma, BM, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT)  ve diğer bazı uluslararası örgütlere Güney Osetya’nın tanınması çağrısı yapan mesaj gönderdiğini açıkladı.

Mesajın geçen hafta gönderildiğini belirten Kokoyti, 12 Kasım 2006’daki bağımsızlık referandumunun ardından ülkenin tanınması konusunda başlattıkları kampanyadan nihai netice çıkmasa da belli kazanımlar elde ettiklerini söyledi. Kokoyti, buna Rusya ile Güney Osetya arasında doğrudan doğalgaz boru hattı döşenmesiyle Gürcistan’a enerji bağımlılığından kurtulmaları örneğini verdi.  

Kokoyti ayrıca geçen yıldan bu yana ülke içinde ciddi sosyal meseleleri çözdüklerini, çalışanların maaşlarını artırdıklarını sözlerine ekledi. NWSR/ÖZ/FT