Kanokov: Devrime geçit vermem

Nalçik/Ajans Kafkas – Kabardey-Devlet Başkanı Arsen Kanokov,  isim vermeden Balkarların yitirdiği bazı hakları nedeniyle yönetime kafa tutan Balkar İhtiyarlar Heyeti harekatına sert çıkıştı. Kanokov, 1992’de cumhuriyeti bölmeye dönük sürecin yeniden diriltilmek istendiğini savunarak, "Ülkede ne sarsıntı, ne devrim istemiyorum" dedi.

27 Ekim’de başkent Nalçik’te düzenlenen ‘Kabardey-Balkar’ın dinamik gelişimi ve toplumsal mutabakat’ konulu sivil forumda konuşan Kanokov, "Maalesef son zamanlarda ülkede halk arasında bazı siyasi gruplar, istikrarı sarsmak için aktif haldeler. Bazıları ‘milli’ menfaatlerin savunulması gibi tasarlanmış bir parolayla hareket ediyor. Gerçekte ise 1992de Kabardey-Balkar’da meydana gelmiş olan ve ülkeyi dağılmanın eşiğine getirmiş süreci yeniden diriltmeye çalışıyorlar" dedi.

Kanokov konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ülkede var olan tüm problemlerin manevra yoluyla çözülmesi gerekiyor. Şu anda ülkede hiç kimsenin anayasal yapıyı ihlal etmesine izin vermeyecek güçlü bir yönetim var. Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin başı olarak hangi halkı temsil ederse etsin hiçbir siyasi gücün temel anayasa maddelerine kastetmesine müsaade etmeyeceğim."

Yönetimin şu ana kadar bütün gücünü geçmişin tahribatlarını temizlemek için kullandığını söyleyen Kanokov, "Ülkede gerçekten çok yüksek yolsuzluk vardı. Sivil toplum kurumları çalışmıyordu. Ekonomide büyük problemler vardı. Öncelikli olarak biz bu yığıntıları temizledik. Elbette bu bizim geçmişimiz, zorlu 90’lı yıllarda çalışmış olan insanlara da saygısızlık etmemek gerekir. Evet onların hataları oldu (tarih bizi de kınayacak). Onlardan bazıları hatalarını kabul etmeli, ancak eski devlet başkanına saygı duyuyorum ve Kabardey-Balkar’ı geçmiş, günümüz ve yarınki yöneticiler şeklinde ayırmayı istemem" diye konuştu.

Mevcut yönetimin de asılsız eleştirilere maruz kaldığını savunan Kanokov, "Moskova’da olduğum 28 yıl boyunca, iki yıllık devlet başkanlığım boyunca olduğu kadar lekelenmedim" dedi. Aleyhinde yazılmış birbirine benzer çok sayıda mektubu Moskova’da gördüğünü ifade eden Kanokov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve diğer federal yöneticilerin kendisine yönelik münasebetlerini değiştirmemesini umut ettiğini belirerek ekledi: "Maalesef günümüzde Kabardey-Balkar’da insanlar problemlerini lekeleyerek çözmek istiyor." Kanokov, "Ülkeme halkıma yardım için döndüm. Bazıları şöyle diyor: Yakında gidecek. Ama umarım ki bunu kimse başaramayacak. Ülkemde hiçbir şeyi harcamadım, çalmadım ve çalmam da. Çünkü Kabardey-Balkar halkına saygı duyuyorum" dedi. RE/ÖZ/FT