Çerkesk’in camisi Kadirov’dan!

Caharkale/Ajans Kafkas – Karaçay-Çerkes’in başkenti Çerkesk’te merkezi bir cami olmadığını öğrenince şaşakalan Rus yanlısı Çeçen başkanı Ramzan Kadirov komşu cumhuriyeti hayaline kavuşturacak.

Kadirov, babası Ahmet Kadirov adını taşıyan vakıf aracılığıyla caminin 10 milyon dolarlık maliyetini karşılama sözü verdi.

Stavropol ve Karaçay-Çerkes Müftüsü İsmail Berdiyev, Hicri Yılbaşı münasebetiyle Çeçenya’ya yaptığı ziyaretten Çerkesk’e cami sözüyle döndü. Berdiyev Caharkale’deki görüşmeyi "Çeçenya lideri Çerkesk’te Müslümanların merkez camisinin olmayışına hayret etti, bundan dolayı da inananlar için hediyede bulunmaya karar verdi" sözleriyle aktardı.

Çerkesk’te yapılmayı bekleyen 6 bin kişilik caminin projesi Türklere ait. Gel gör ki camiyi yapacak para bulunamıyordu. Berdiyev caminin en az 10 milyon dolara mal olacağını ve tamamen Ahmed Kadirov Vakfı tarafından finanse edileceğini belirterek, "Yakın bir gelecekte Kadirov merkez camisinin ilk taşını yerleştirmek üzere Çerkesk’e gelecek" dedi.

RSLT/ÖZ/FT