Çeçen gazeteciye ‘Anna Politkovskaya Ödülü’

Londra – Çeçenya’daki çığlığı bütün dünyaya duyurmada gösterdiği cesaretin bedelini canıyla ödeyen Rus gazeteci Anna Politkovskaya adına düzenlenen insan hakları ödülü Çeçen meslektaşı Natalya Estemirova’ya verildi.

Londra merkezli RAW in WAR (Savaştaki Bütün Kadınlara Elini Uzat) adlı sivil toplum örgütü 7 Kasım 2006’da Moskova’da öldürülen Politkovskaya anısına düzenlediği ilk ödülü Çeçenya’da gerek gazeteci kimliği ile gerekse Rus insan hakları örgütü Memorial’in temsilcisi olarak yürüttüğü çalışmalar nedeniyle Estemirova’ya layık gördü.

Estemirova bugün düzenlenen törenle ödülünü İrlandalı Nobel Barış Ödülü sahibi şair Mairead Corrigan-Maguire’ın elinden aldı. Ödül töreninde konuşan Estemirova, dünyanın gündemine gelmese de Çeçenya’da insan hakları ihlalleri, insan kaçırma, cinayet ve işkencelerin halen devam ettiğini ve dünyanın bunu unutmaması gerektiğini söyledi.

2004’de İsveç Parlamentosu’nun ‘Var Olma Hakkı’ ödülünü alan Estemirova, Çeçenya’nın Saratov bölgesinde doğup Caharkale Tarih Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1998’e kadar tarih öğretmeni olarak çalıştı. Daha sonra gazeteciliğe başlayan Estemirova, 2000’den beri de Memorial için çalışıyor.

RAW in WAR ise Bosna, Çeçenya, Kosova gibi savaş bölgelerinde çalışmış gazeteci Mariana Katzarova tarafından kadın gazeteci ve insan hakları savunucularını desteklemek için yeni kurulan bir örgüt. Katzarov, Politkovskaya ödülünü her yıl onun yolunu sürdürmeyi başaran bir gazeteci yada insan hakları savunucusuna vereceklerini söyledi. Anna Politkovskaya Ödülü jürisinde ise Çek Devlet Başkanı Vaclav Havel, 1984’te Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Başpiskopos Güney Afrikalı Desmond Tutu, ünlü Rus fizikçi Andrey Saharov’un dul eşi Yelena Bonner, Lyudmila Alekseyeva ve ünlü Ms. dergisinin kurucusu feminist yazar Gloria Steinem yer alıyor. (Ajans Kafkas)