Maraşlı Çeçenlerden Kadirov’a cevap

Çeçen-Kafkas Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi Başkanı Murat Demirci yaptığı basın açıklamasında Ramazan Kadirov’un Putin’i destekleyen açıklamasının yalnızca kendisini bağladığını söyledi. Kadirov’un Türkiye’yi hedef alan açıklamalarının kabul edilemeyeceğini aktaran Demirci, Türkiye’de yaşayan Çeçenlerin ve Çeçenistan’daki büyük bir çoğunluğun da Kadirov’a katılmadığını kaydetti.Derneğin 1991’den beri Kahramanmaraş’ta faaliyet gösterdiğini ifade eden Demirci, 1864’ten bu güne kadar Türkiye’ye yerleşen Çeçenlerin ülkeyi vatan bildiklerini belirtti.Türk Milletinin yüzyıllardır İslam’ın bayraktarlığını yaptığına vurgu yapan Demirci, Türklerin tüm mazlum milletlerin hem temsilcisi hem de koruyucusu olduğuna dikkat çekti. Demirci, Suriye’de devam eden karışıklıklar nedeniyle masum insanların ve çocukların öldürüldüğünü söyledi.

Dernek Başkanı Demirci, Rus savaş uçağının ülkemizin hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından Rus yanlısı Çeçen lider Kadirov’un Putin’i destekleyen açıklamasına sert tepki gösterdi.Çeçen-Kafkas Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi Başkanı Murat Demirci yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düşürülen Rus uçağının akabinde Çeçenistan’daki mevcut yönetimin Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, hem bizi, hem ülkemizi yaralayan bir açıklamada bulunmuştur. Bu açıklama kendi görüşünü bağlamaktadır diyoruz. Biz Türkiye’de yaşayan Çeçenleri görüşünü bağlamamaktadır. Çünkü biz bu vatanı kendi vatanımız, bu toprakları kendi toprağımız bilmişizdir. Bu vatan için şehit vermişiz, gazilerimiz vardır. Akraba ilişkilerimiz oluşmuştur ve biz kardeşçe bu topraklarda yaşıyoruz. Bu gün sınırlarımızı ihlal eden, uluslararası hukuk çerçevesinde düşürülen bir uçak nedeniyle Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov’un Türkiye’yi tehdit eden, Türkiye Cumhuriyet’i uzun vadede bu işten pişman olacaktır, biz de Putin’in karmaşık da olsa vereceği tüm görevleri yerine getirmeye hazırız gibi demecini kınadığımızı belirtmek ve bunu Türkiye’de yaşayan Müslüman Çeçenleri bağlamadığını ve kendi şahsi görüşü olduğunu düşünüyoruz. Bunu Türkiye Devletinin yanında olması gerekirken karşı bir durum ifade etmesi, Rusya yanlısı bir ifade kullanması bizi üzmüştür. Devletimizin ve milletimizin her zaman yanında olduğumuzu ve bundan sonra da yanında olacağımızı beyan ediyoruz. Ramazan Kadirov’un yaptığı açıklamaya Çeçenistan’daki vatandaşların büyük bir çoğunluğunun da katılmadığını düşündüğünü aktaran Demirci şöyle konuştu: “Çeçen halkının ve akrabalık nedeniyle irtibatta olduğumuz kardeşlerimiz de var, benim şahsi kanaatim bir kamuoyu yoklaması yapılsa bu Kadirov’un şu açıklamasına verilecek destek yüzde 20’yi bulmaz. Kimse sorarsanız sorun, kiminle konuşursanız, Çeçenistan savaşında Türkiye’ye olan minnet duygusunun hiçbir zaman unutmadıklarını göreceksiniz, unutmazlar da.”

Kaynak: http://www.marasaktif.com/m/?id=4702


Yorumlar
  1. Atrışba

    “Kadirov Çeçen halkını da Çeçenistan’ı da temsil etmez, Rusya’nın işgaliyle kurulan kukla yönetimin başıdır, sözleri ciddiye alınmasın” cümlesini kurmaktan aciz bir yönetimi varmış derneğin. Rusya yanlısı ifade kullanması üzmüş, Türkiye’yi desteklemesi gerekirken Rusya’nın yanında olmuş Kadirov… Herşey bir toz bulutuyla başladı diye bir kez daha anlatmak lazım dernek yönetimine, biraz başa sarıp. Belki o zaman Kadirov’u gerçek sıfatlarıyla anmaya başlarlar.