Abhazya’da hamsi avı durduruldu

Abhazya Başbakan Yardımcısı Şamil Adzınba, dört firma için verilen 10 gün ek süre dışında hamsi avının durdurulduğunu açıkladı.

Dün yapılan balıkçılık sezonu değerlendirme toplantısında açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Şamil Adzınba, Abhazya’nın genel olarak başarılı ve önemli av yasağı ihlallerinin yaşanmadığı bir balıkçılık sezonu geçirdiğini, hamsi avının dört balık işleme tesisi için verilen ek süre dışında durdurulduğunu kaydetti. Toplantıda ay sonunda bir kez daha durum değerlendirmesi yapılması kararı alındı.

Önceki gün Gagra şehri sakinleri, Abhazya kıyılarında Türk balıkçı teknelerinin avlanmasına son verilmesi talebi ile bir miting yapmıştı.

Eylemcilerin taleplerini dinleyen Devlet Ekoloji Komitesi Başkanı Saveli Çitanava, 10 Mart 2015 itibariyle Abhazya sularında ticari balıkçılığın durdurulacağını açıkladı.

Gagralıların düşüncesine göre, bölge sularında Türk balıkçı teknelerinin balık avı çevresel felaket tehdidinde bulunuyor. Gagra şehir meclisi üyesi Aleksandr Sorokin “Bu aşamadan sonra artık kaçak balıkçılık ciddi çevre sorunlarına yol açacak” dedi.

Şamil Adzınba ve Saveli Çitanava’nın balıkçılık sezonu değerlendirme toplantısında verdikleri bilgilere göre, Abhazya’nın Karadeniz sularına yaklaşık 150 bin ton hamsi geldi, 54 bin tonu avlandı, ek süre sonunda 60 bin ton hamsi avlanmış olacak.