Nihad Younes, Çerkeslerin Soçi Olimpiyatlarını desteklediğini reddetti

Dünya Çerkes Birliği’nin Amerikalı üyelerinden Nihad Younes, Çerkes heyetinin Soçi gezisinde olimpiyatlara destek verildiğini yalanladı.

 

16 Ekim’de farklı ülkelerden katılımcılardan oluşan bir Çerkes heyetinin Olimpiyat alanlarını ziyaret ettiği, Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Kozak ile görüşüp Soçi 2014 Kış Olimpiyatlarını desteklediği yönünde haberler basına yansımıştı.

 

Söz konusu ziyaretin ABD’li katılımcılarından biri olan, Dünya Çerkes Birliği üyesi Nihad Younes, Çerkeslerin Soçi’deki Olimpiyatları desteklediği haberinin tamamen uydurma olduğunu belirtti. Dönüş sonrasında heyetin ABD’li üyeleri ile birlikte provokasyonlara engel olmak amacıyla bir açıklama yapma kararı aldıklarını kaydeden Younes, New Jersey Paterson’da yayınlanan yerel gazetede bir yazı kaleme aldı.

 

Nihad Younes yazısında şu ifadelere yer veriyor: “Çerkes heyetinin ziyareti Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi rektör yardımcısı Tolay’ın davetiyle gerçekleşti. Davetiyede ifade edilen toplantı sebebi, Suriyeli Çerkes üniversite öğrencilerinin Anavatanlarında eğitim görmelerine yardımcı olacak bir Çerkes örgütünün kurulma olasılığının görüşülmesiydi. Programda Şapsığ köylerinin ziyareti de vardı. Fakat köy ziyaretlerinin ardından otobüsün Soçi’ye doğru hareket etmesi ve kendilerini orada Olimpiyat yerlerini gösterecek insanların bulunduğunu öğrenmeleri üzerine heyettekiler çok şaşırdı”.

 

Bu plansız ziyaretin ardından basında heyet üyelerinin, Olimpiyat Oyunlarını desteklendiğini yönünde bazı resmi açıklamalar yapıldığını hatırlatan Nihad Younes ,“Kendi adıma durumu açığa kavuşturmak için, heyettekilerden hiç kimsenin röportaj vermediğini, hiç bir açıklama yapmadığını, hiç bir seminere katılmadığını, siyasilerle hiç bir görüşme olmadığını söylemek isterim. Orada bulunan herkes herhangi bir Çerkes örgütünün temsilcisi vasfı taşımaksızın bireysel olarak heyette yer aldı. Aksini iddia edenler yalancıdır. Böyle bir haberin yayınlanması Çerkes toplumunda dağılmaya yöneliktir” açıklamasında bulundu.

 

Younes yazısının son bölümünde şu ifadeleri kullandı: “Bir kez daha açıkça söylüyorum, Soçi’deki Olimpiyatlara karşı olan ve adalet isteyen halkımın tarafındayım. Bütün Çerkesler gibi, demokratik değerler ve uluslararası hukuk normları içinde barışçıl mücadelenin parçasıyım”.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas