Karaçay-Çerkes’de anlamlı yardım

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Zelençuk bölgesi Storojevsk köyünden bir işadamı, köylüsü olan ve zihinsel özürlü dört çocuğuna bakan 1940 doğumlu emekli kadına ev hediye etti.

Storojevski başkanı Soltan Çotçayev, Karaçay-Çerkes haber ajansına yaptığı açıklamada, “Asiyat Zekeryayevna dört çocuk dünyaya getirdi, her birinin ciddi sağlık sorunu var. Storojevsk idaresi olarak ulaşabildiğimiz her yerde sesimizi duyurduk. Din idaresi ve yerel vatandaşlara başvurduk, kadının yaşayacağı yeri olmadığını, çünkü 1947’den beri yaşamış olduğu evinin bugüne kadar gerçek bir tadilat görmediğini anlattık. Ev şu anda ciddi şekilde çökmüş durumda, bundan dolayı da oğullarından biri ile akrabalarında yaşamak zorunda kaldı” dedi.

Yardım talebine, adaşı Asiyat Karayeva karşılık verdi ve acilen uygun bir ev aramaya başladı.

Emekli kadın daha önceden tek odalı, düşük tavanlı bir evde, Kobu-Başi mahallesinde yaşıyordu. Şimdi oğluyla birlikte tüm imkanların olduğu geniş iki odalı bir eve taşındı.

Çotçayev,  hayırsever Murat Karayev’in, emekli kadının içinde bulunduğu durumu öğrendiğini ve önceki evine yakın bir yerde ev bulduğunu, anne ve oğulun farklı bir yere taşınarak yakınlarından uzak kalmasını istemediğini açıkladı.

Evin anahtarı yaşı kadına Storojevsk başkanı Soltan Çotçayev ve köyün müezzini Rasul Çipçikov tarafından teslim edildi.

Çotçayev, “Yönetim ve vatandaşlar, Murat Karayev’e, emekli kadına gösterdiği merhametten ötürü gönülden teşekkür ediyorlar. Şimdi yeni evlerinde Asiyat Zekeryayevna’nın oğlu yapabildiği kadarıyla havyan beslemeye ve annesine ev işlerinde yardım etmeye çalışıyor. Çocukların diğerleri ise ilgili kurumlarda tedavi görüyorlar” dedi.