Kafkas sivil toplum kuruluşları depremzedelere yardım ulaştırmaya devam ediyor

Türkiye’de Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremle ilgili bölgede Kafkas sivil toplum kuruluşlarının yardım faaliyetleri devam ediyor.

Kafkas Vakfı, Göksun Çerkes Kültür Derneği, Çeçen Kafkas Muhacirleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Orhanlı Çerkes Kültür Derneği temsilcileri ve Kayseri milletvekili Hülya Nergis deprem bölgesinde bir araya geldi.

Kahramanmaraş’ın kırsal yerlerinde yardım faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Kafkas sivil toplum kuruluşu temsilcileri, depremzedelerin ihtiyaç duyduğu konteyner evleri bölgeye getirmeye başladıklarını ifade ettiler. Evlerin tamamının yıkıldığını belirten yetkililer, konteyner ihtiyacının devam ettiğini vurguladı.

Kayseri milletvekili Hülya Nergis, “Deprem bölgesine geldiğimizden beri kırsal yerlerdeyiz. Köylerimizin ihtiyaçlarını yerinde tespit ediyoruz. Buradaki yetkili arkadaşlar ciddi bir çalışma yapmış zaten. Barınma ve ısınma ihtiyacına gidermeye çalışıyoruz. Köyler terk edilemiyor çünkü geçimini hayvancılıkla sağlayan aileler var. Sağ olsun Cehdi Nogaylaroğlu’yla birlikte Kayseri Şeker Fabrikası ile iletişim kurduk ve burada bir tır hayvan yemi dağıtımı yapıldı. İlgili bakanlıklarla görüştük ve yem temini noktasında uygun kurumların en kısa zamanda kolaylıklar yapacağının sözünü aldık. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile irtibat kurduk ve suyun problemsiz bir şekilde vatandaşlara ulaşması için çalışmalar sürüyor.” dedi.

Göksun Çerkes Kültür Derneği Başkanı Oktay Oğuz, “Sayın vekilimizle birlikte 3 gündür bölgedeki köyleri ziyaret ediyoruz. Acil ihtiyaç duyduğumuz malzemelerin listesi sürekli güncelleniyor. Tuvalet ve banyo ihtiyacına dönük konteyner ihtiyacı artmış durumda. Burada hava oldukça soğuk, çadırlarda kalmak zor, konteyner evlere ihtiyacımız var. Hayvanların beslenmesi için yeme ihtiyacımız var, çünkü ahırların birçoğu çökmüş vaziyette. Burada kalan insanların yüzde 90’ı hayvancılıkla geçinen insanlar. Hayvanların barınması için de büyük çadır talepleri geliyor.” diye konuştu.

Kafkas sivil toplum kuruluşları yetkilileri, bölgeye ulaşan konteyner olmasına rağmen sayının henüz yeterli seviyeye ulaşmadığını bildirdi.