“Çerkesleri Abhazlarla bizim aramızda bir köprü olarak görüyoruz”

Ajans Kafkas olarak, Gürcistan’da bulunan Çerkes Kültür Merkezi temsilcisi  Aleko Kvakhadze ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

“Çerkes Kültür Merkezi”, Saakaşvili zamanında açılmış ve büyük bir gündem olmuştu. Hakkında birçok görüş beyan edilen merkezi, bazıları Amerikancı olmakla suçlamış, bazıları ise Gürcistan’ın bu merkez yoluyla Çerkes Sorunu’nu kendi lehine kullanmak istediğini iddia etmişti. Saakaşvili gitti ve Gürcistan’ın başına Rusya yanlısı gözüken yeni bir hükümet geldi. Gürcistan’ın iç siyasetinde birçok değişiklik gözükürken, yeni hükümet Çerkes soykırımını tanımaya devam etti. Ayrıca, Gürcistan, Çeçen İçkerya Cumhuriyeti’ni de tanımaya devam ediyor.

Gürcistan’ın Çerkeslere bakışını, Abhazya’yı ve Pankisi Vadisi’ndeki Çeçenleri konuştuğumuz röportajı okuyucularımızın dikkatine sunuyoruz.


Yorumlar
 1. Avatar
  giorgi saakadze

  herhangi bir abhaz ya da çerkes gürcistanın hukuki-siyasi rusya ve venezuela hariç tüm dünyaca tanınmış toprak bütünlüğüne saygı duyuyor mu ? yoksa barış güzel şey …

  • Avatar
   ABKHAZIAN

   Bak işine Allah’ın gürcüsü, o topraklarda biz milattan önceye kadar vardık ve hala varız.Bizim olmayan hiçbirşeyde gözümüz yoktur.Ancak siz mikroplar için bu durum geçerli değil tabi.Neyseki 1993’te cevabınızı aldınız ve ağlamaya devam edin.Ağlamayana meme vermezler.Senin gibi tonlarca gürcü mikrobuyla uğraşıyorum sanalda. bi bitmediniz yobanavrod.

  • Avatar
   ABKHAZIAN

   ÖNCELİKLE ŞUNU SÖYLEYİM.BUGÜNE KADAR SAYFANI DÜZGÜN ŞEKİLDE TAKİP EDİYOR HABERLERİ PAYLAŞIYORDUM.FAKAT SON YAPTIGINIZ ÇERKES KÜLTÜR MERKEZİ VE TEMSİLCİYLE OLAN RÖPORTAJINIZDAN DOLAYI KİMSEN YADA KİMSENİZ NEFRET EDİYORUM.RÖPORTAJI YAPAN ŞAHIS KİMSE ONA ALLAH AKIL FİKİR VERSİN.RÖPORTAJDA SORULAN;UÇAK KRİZİNDEN SONRA,gürcistanın , TÜRKİYEDEKİ ABHAZ DİASPORASIYLA İLİŞKİLERİNDE DEĞİŞİKLİK OLDUMU? SORUSUNA İTHAFEN BİRŞEYLER DİYECEĞİM HATTA HAKARET VE KÜFÜRÜ HAKEDİYORSUNUZ. 1-gürcistan müsfettesi NEDEN ABHAZ DİASPORASIYLA İLİŞKİ KURSUN? 2-gürcistan müsfettesini NE İLGİLENDİRİR Kİ ABHAZ DİASPORASI ? 3- ABHAZ DİASPORASI gürcü mü?DEĞİL.
   4-ABHAZLARIN VATANI ABHAZYADIR.İLETİŞİM KURDUĞU DEVLET ABHAZYA CUMHURİYETİDİR!

   BU ADİCE VİDEOYU SİTENDEN YADA SİTENİZDEN KALDIRIN! SANIRIM İÇİNİZDE HİÇ ABHAZ BİR YAZAR YADA YÖNETİCİ YOK.BU VİDEOYU GÖRSE ZATEN İSYAN EDER BUNU KOYDURMAZDI.

   YA gürcü yanlısı BİR ÇERKESSİN YADA gürcüsün.

   HE ÇERKES İSEN, ŞUNU UNUTMA ABHAZYA SAVASINDA; BİNLERCE ÇERKES VE TÜRKİYEDEN YEĞOJ HANEFİ ABHAZYAMIZ İÇİN CAN VERDİ.BUNU HATIRLA!

   HALADA KALDIRMAYACAKSAN,ŞUNU HATIRLATAYIM;BU SİTE İÇİN SANALDA HER TÜRLÜ KARALAMA KAMPANYASI YAPAR.VE BU SİTESEYE SİBER SALDIRILARDA BULUNURUM YADA BULUNURUZ.TABİ BU SON İHTİMAL.ANLARSAN.

  • Avatar
   Emrah Hüner

   Senin ben o google translate kullanan Kartveli ellerini yerim ben kafadan sakatadze cicişvili. Sen patronlarına söyle; biz bir dahaki barışı Tbilisi’ de yapacaz.

 2. Avatar
  ABKHAZIAN

  röportajı yapan şahıs! gürcistan müsfettesini ne zaman Abhaz diasporasıyla ilişkisi oldu bana açıkla bakayım!?! YANLIŞ KİŞİYE YANLIŞ SORU.HER KİM İSEN SANA YAZIKLAR OLSUN
  ABHAZLAR DAIMA ABHAZYA DEVLETIYLE İLİŞKİLİDİR.ABHAZLARIN HİÇBİR ŞEKİLDE gürcistan ile bağlantısı yoktur.
  ABHAZYA ABHAZLARINDIR!

 3. Avatar
  Eray Çolak

  Aptal eliyle yılan tutulur…Ayhan atasözü.
  Gurcistan kendisine stalin ve beria nin bağışladığı Abhazya,g Osetya dan sonra Azerbaycan toprağı olan Borçalı ve civarında elinden yitirecek.açgözluluklerinin bedeli gurci ler için dün ağır oldu yarında böyle olacak

 4. Avatar

  Sadece tek bir kelime………………….Rus soykırımı zamanında dedelerimiz(Abhaz ve Adigeler)vatanlarından sürülürken Gürcistan gönüllü olarak Ruslarla işbirliğine gidip Tiflisi askeri karagah yaparak bu sürgüne en büyük katkıyı sağlamadımı?Soykırımda en az Ruslar kadar payları yokmu?Şimdi günahlarını kapatmak ve türlü fırıldaklar çevirmek için birkaç şapşal çerkes kandırmışlar düdük öttürüyorlar..Son düdüğü biz öttürürüz……..

 5. Avatar

  ÇERKESLERİN PEK ÇOĞU DA gÜRCÜLERİ KAFKASYA İÇİN rUSLARDAN SONRA İKİNCİ EMPERYALİST MİLLET OLARAK GÖRÜYOR. BÖYLECE DÜŞÜNÜYOR; HAZIRLIK YAPIYOR…