Dadayev’in şikayeti dikkate alınmadı

Baskı altında ifade verdiğini açıklayan Nemtsov cinayeti sanığı Zaur Dadeyev’in dava başvurusu kabul edilmedi.

Dadayev’in şikayet başvurusunun incelenmesinin ardından Soruşturma Komitesi baskı altında ifade alınmasıyla ilgili soruşturma başlatmayı reddetti. Böylelikle, Dadayev’in daha sonra reddettiği ilk ifadesi geçerli sayılacak.

Muhalif politikacı Boris Nemtsov 27 Şubat’ta Moskova’da öldürüldü. Çeçen ve İnguş beş kişi gözaltına alındı. Zaur Dadayev, Anzor Gubaşev, Hamzat Bahayev, Tamerlan Eskerhanov ve Şagid Gubaşev adlı zanlılar haklarındaki suçlamaları kabul etmiyor.

Lefortovo cezaevinde bulunan Zaur Dadayev dün Rusya Soruşturma Komitesi Baş Soruşturma İdaresi sorgu hakimi Aleksey Stadnikov tarafından yürütülen tahkikatla ilgili karar kopyasını aldı. Kararda, soruşturmanın Dadayev’e psikolojik baskı ve fiziki baskı kullanıldığıyla ilgili adli soruşturma başlatılması için herhangi bir dayanak bulamadığı ifade ediliyor.

Dadayev’in avukatı Şamsudin Tsakayev, müvekkili ile ilgili incelemenin ciddiyetle yapılmadığını, yakın zamanda kararın yeniden görüşülmesi talebiyle başvuruda bulunacağını açıkladı.