Mahaçkale’de tehditler nedeniyle anime festivali iptal edildi

Dağıstan’da, kültürel etkinliklerden biri iptal edilmek zorunda kalındı. Mahaçkale’de, yedinci defa düzenlenecek olan Asya kültürü “AniDag” düzenlenmesi planlanmıştı, ancak organizatörlere yönelik tehditler nedeniyle festival iptal edilmek zorunda kaldı.

Mahaçkale’de, organizatörlere karşı sayısız tehditlerinden dolayı, 25 Kasım’da gerçekleşmesi planlanan “AniDag” anime festivali iptal edildi. Birçok kişi bu yasaklamanın Dağıstan’ın imajını zedelediğine inanıyor.

Anime festivalinin, şair Gamzat Tsadasi’nin adını taşıyan Avar Tiyatrosu’nda yapılması planlanıyordu. Festival başlangıç tarihinden kısa bir süre önce, kurum müdürü Saida Tuchalova şikayetler ve tehditler almaya başladı ve festival organizatörü Angelina Bagdasarova, suçlayıcı ve cinsiyetçi kampanyalara maruz bırakıldı.

Festivale karşı olanlar arasında Dağıstanlı komedyen Eldar Iraziyev de vardı. Instagram’da, olayı “gayri resmi bir festival” olarak adlandıran Iraziyev: “Bu organizasyon eşcinsel ve travesti festivalinden çok uzak değil” dedi. Yaşanan bu olaylardan sonra polis, festivalin organizatörlerinden Garden Tuchalova’yı da gözaltına aldı, üç saat sonra bir açıklama yapmadan serbest bıraktı.

AniDag-2018 organizatörü Bagdasarova, yaptığı açıklamada: “İlk başta her şey yolundaydı; sabah saat 12.00’de sahne aldık, atölye çalışmaları ve el sanatları çalışmaları düzenledik. Saat 14.00’e kadar ana gösteriyi hazırlıyorduk, sahne performansları, Japon çizgi filmlerinin popüler karakterlerinin kostümleri ile defileler vardı, ancak tiyatro çalışanları ve yönetimi dahi sosyal medya üzerinden yapılan baskı nedeniyle bizi engelledi. Müdürlük, odalardan birinde bulunan katılımcının etek uzunluğu hakkında şikayetler olduğunu belirtti. Şaşkındık, çünkü böyle bir kısıtlama daha önce yaşanmadı. Açıkçası, bazı aşırı radikaller tarafından korkutulmuşlardı. Bir çizgi film karakter festivali, “eşcinsel gösterisi” veya “travesti şovu” olduğu yönünde algı yaratılmaya çalışıldı” açıklamasında bulundu.

Yaşanan bu engelleme Mahaçkale’de ilk örnek değil. Son üç yılda “Renk Festivali” ile birlikte çeşitli müzisyen ve grupların etkinlikleri de engellenmişti.

Yaşanan bu müdahaleleri, Khabib Nurmagomedov ve oyuncu Eldar Iraziev de dahil olmak üzere çeşitli fikirde kişilerin sosyal medya üzerinden organize ettiği yönünde iddialar var. İki ünlü isim daha önce Dağıstan’daki gece kulüpleri ve eğlence tesislerinin kapatılması yönünde de kampanya başlatmışlardı.