Dağıstan’da moda tasarımcısı LGBT propagandası yapmaktan suçlandı

Dağıstan’da moda tasarımcısı, LGBT propagandası yaptığı gerekçesiyle suçlandı.

Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de moda tasarımcısı LGBT propagandası yapmaktan suçlandı. 23 yaşındaki Elnara Askerova’nın 18 Ekim’de Mahaçkale’de düzenlediği bir butik açılışındaki gösteride 17 yaşındaki erkek bir çocuğun parlak giysiler giymesi ve makyajlı hali halktan tepkiler gelmesine neden oldu.

Moda tasarımcısı Elnara Askerova, eş cinsellerin yürüyüş yaptığı iddiasıyla programın basıldığını söyledi. Askerova, “Onlara bunun gey yürüyüşü olmadığını anlatmaya çalıştık ama faydası olmadı. Modelleri taksiyle başka bir yere gönderdik. Ancak onlar daha sonra internetten de taciz edildi.” ifadelerini kullandı.

Askerova’nın organizasyonunu Dağıstan toplumunun geleneklerine karşı bir eylem olarak yorumlayan sosyal medya kullanıcıları, sorumluların cezalandırılmasını ve Müslüman halktan özür dilenmesini talep etti. Dağıstan polisi Askerova’yı LGBT propagandası yaptığı gerekçesiyle gözaltına aldı.

Mahaçkale’deki bir mahkeme, Elnara Askerova’ya karşı açılan dava dosyasını iki ay sonra kapatma kararı aldı. Askerova’nın avukatı, medyaya verdiği bilgide mahkemenin net bir karar vermediğini, ancak herhangi bir suç eyleminden bahsedilemeyeceğini bildirdi.

2013 yılında Rusya genelinde çocuklara yönelik eş cinsel propaganda yasaklanmıştı.