Dağıstan’da savaşa karşı düzenlenen protesto gösterisine polis müdahalesi

Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de toplanan vatandaşlar savaşa ve seferberliğe karşı protesto gösterisi düzenledi.

Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de savaşa ve seferberliğe karşı protesto gösterisi düzenlendi. Yüzlerce vatandaşın katıldığı eylem bugün saat 15:00’te Rasul Hamzatov Caddesi’nde gerçekleşti. Güvenlik güçleri protestocuları dağıtmak için havaya ateş etti ve çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Telegram hesaplarına düşen bir videoda polislerin Dağıstanlı bir protestocuyu darp ettiği kaydedildi. Olaylar içerisinde kalan kimi gazetecilerin tutuklandığı açıklandı.

Yetkililer kaç kişinin gözaltına alındığıyla ilgili bilgi vermezken, medyaya yansıyan görüntülerde kadınlar öne çıkıyor. Videolarda gözaltına alınan protestocuların serbest bırakılması için polis araçlarının önünü kesen kadınlar ve güvenlik güçleri arasında arbede yaşandığı, “Savaşa hayır!” sloganı atan Dağıstanlı kadınlara polislerin küfür ederek karşılık verdiği görülüyor. Çatışmalar sırasında çekilen diğer bir videoda tek başına kalan polis memurunun kadınlardan kaçmaya çalıştığı anlaşılıyor.

Dağıstan’ın çeşitli bölgelerinde seferberlik kararına karşı protestolar yaşandı, halk ve güvenlik güçleri birçok defa karşı karşıya geldi.