İnguş muhalifler sınır anlaşmasını kabul etmiyor

26 Eylül 2018 tarihinde İnguşetya Cumhurbaşkanı Yunusbek Yevkurov ile Çeçenya Cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov arasında imzalanan sınır anlaşmasına tepkiler büyüyor. Yapılan anlaşma ile İnguşetya Cumhuriyeti; Sunzhensky, Jeyrakh ve Malgobek ilçeleri dahil olmak üzere toplam 34 bin hektarlık alanı Çeçenistan yönetimine devretmişti. Anlaşma, imza gününe kadar gizli tutulmuş, üstelik Yevkurov ve ekibi mümkün olduğunca açıklamada bulunmayı reddetmişti.

Yaşanan bu süreç İnguşetya halkının kitlesel protestolarına neden oldu. Cumhuriyet genelinde on binlerce insanın katıldığı Magas ve Nazran’da mitingler düzenlendi. Dünya İnguş Halk Kongresi, Olağanüstü İnguş Halk Temsilcileri Kongresi ve Cumhuriyet Müslümanları Kongresi düzenlendi. Örgütlenen halk, bir dizi başka toplu eylemlerde de bulundu.

Aynı günlerde, sınır anlaşmasına itiraz içeren imza kampanyası da başladı. Yapılan bu temyiz metninde üç talep öne çıkıyor:

1. İnguşetya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yevkurov’a halk güven duymuyor ve istifası.
2. İnguşetya Cumhuriyeti ile Çeçenya Cumhuriyeti arasındaki sınırın kurulmasına ilişkin 26 Eylül 2018 tarihli haksız ve yasadışı anlaşmanın iptali.
3. Prigorodny Bölgesi’nin İnguşetya’ya iadesi.

İmzalar yaklaşık bir ay içerisinde toplandı ve toplamda 51 binden fazla İnguş vatandaşın temyiz metninin altında imzası yer alıyor.

18 Ocak 2019’da, İnguş Ulusal Birlik Komitesinin Temsilcisi ve İnguş Dünya Kongresi Başkanlığı üyesi Ahmed Barakhoev, İnguş halkının yaşlıları tarafından da kabul edilen temyiz metni ile başvuruda bulunmak üzere, Rusya Cumhurbaşkanlığı İdaresi Vatandaşların Temyiz Çalışmaları Dairesi Başkanlığı tarafından kabul edildi.