Abhazya’da meşhur tatil bölgesinin Rusya’ya verilmesi protestolara neden oldu

Abhazya’nın Pitsunda bölgesinde bir tatil kompleksinin Rusya’ya devredilmesi halktan tepkiler gelmesine neden oldu.

Sovyetler Birliği döneminde Nikita Kuruşçev tarafından inşa edilen ve Rus liderleri ağırlayan ünlü tatil bölgesinin Rusya yönetimine devredilmesi girişimine tepkiler dinmiyor. Fidel Castro ve Vladimir Putin’in de ziyaret ettiği Pitsunda bölgesindeki yazlık tatil yerinin 19 Ocak tarihinde Abhazya ve Rusya arasında imzalanan anlaşma gereği Rusya’ya devredileceği ortaya çıktı. Temmuz ayında devir onayı için Abhazya meclisine sunulan anlaşma kamuoyunda duyuldu.

Abhazya’da muhalefet kesimi tatil bölgesinin Rusya’ya verilmesini egemenliğin devri olarak görüyor. Abhazya Cumhuriyeti eski parlamento başkanı Valeriy Kıvarçiya, 14 Temmuz günü basına verdiği demeçte, toplam 301 hektar büyüklüğünde bir alanın Rusya’ya teslim edildiğini söyledi. Abhazya’da iktidar yanlıları söz konusu devir işleminin Abhazya üzerindeki etkisini küçümsüyor, ancak anlaşma metnine göre tesisin bulunduğu araziler ve plaj 49 yıllığına kiralandı.

Abhazya Cumhurbaşkanı Aslan Bjaniya, sadece binaların ve tesisin devredildiğini vurgulayarak anlaşmayı savundu. Gelişmeleri değerlendiren Bjaniya, “Rusya devleti bu tatil bölgesi olmadan da hayatta kalabilir ancak biz Rusya’nın desteği olmadan hayatta kalabilir miyiz?” ifadesini kullandı. Muhalifler anayasaya göre yabancıların Abhazya’da mülk almasının yasak olduğunu hatırlattılar. Abhazya meclisi tartışmaların büyümesi nedeniyle anlaşmanın gözden geçirilmesini talep etti.

Abhazya’daki muhalif kesim farklı milletlerden kişilerin mülk alabilmesi durumunda toprakların hızla el değiştireceğini savunuyor.


Yorumlar
  1. İlhan türen

    Diyasporadan konuşmak çok doğru olmasa da benim düşüncem. Dunya genelinde cok az ülkenin tanıdığı Abhazyanın Rusya ya ihtiyacı var. Ruslarla ilişkilerin kontrollü bir şekilde iyi tutulması şart. Ama bu durum tam bir devlet anlayışında ve ciddiyetine olmalı. Mülkün devredilmesi şeklinde değil kiralama şeklinde olmalıdır.