Çeçenya Dışişleri Bakanlığı’ndan Times haberine cevap

Çeçenya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Times gazetesinde geçtiğimiz günlerde yayınlanan IŞİD’li Çeçen militanların Ukrayna hükümeti tarafında Rusya’ya karşı savaştığı iddialarına yanıt verdi.

Bakanlığın açıklamalarına göre, bir takım gruplar Çeçen savaşçılar gibi davranıyorlar ve militanların etnik kökenine yapılan vurgu amaçsız değil.

Çeçenya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Dzhambulat Umarov konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Bu hayalet taburlar Çeçenleri gerçekten taklit edebilir. Bu yaşananların farkındayız, böyle vakalarla daha önce karşılaştık. Bizim halkımızın adını kullanarak savaştıklarını iddia ediyorlar. İnanın bana, orada gerçek Çeçenler savaşsaydı tüm dünya bunu biliyor olurdu. Gerçek bir savaş halinde Çeçenler çok daha etkili bir şekilde hareket ederdi. Bu haber, Batı ülkelerinde Çeçenleri ürkütücü bir imajla tasvir etmek için tasarlanan bir dizi hamleden sadece biri. AGİT tarafından yayınlanan sözde yargısız infazlar hakkındaki rapor ile birlikte Çeçenleri ‘vampirler’ olarak göstermeye çalışıyorlar. Bu itibarsızlaştırma girişimi, devam etmekte olan bilgi savaşının sadece bir türü” ifadelerini kullandı.