Kadirov: Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Hakan Fidan ile görüştüm

Rusya yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Hakan Fidan ile görüştüğünü söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Karadeniz kıyısındaki Soçi’de bir araya geldi. Ramzan Kadirov, Erdoğan ve Putin yüz yüze görüşürken kendisinin Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Hakan Fidan ile tanıştığını iddia etti. Kadirov’un açıklamaları üzerinden 24 saat geçmesine rağmen Türk tarafından herhangi bir yalanlama haberi gelmedi.

Ramzan Kadirov, Telegram hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Hakan Fidan ile bizzat tanıştım. Resmi olmayan verimli bir görüşmeydi. Çavuşoğlu, bu görüşmenin ilişkilerin geliştirilmesi için başlangıç olmasını temenni etti. Misafirler toplantının sonunda çeşitli konularda iş birliği yapmak üzere beni Türkiye’ye davet ettiler. Elbette bunu kabul ettim.” ifadelerini kullandı.

Ramzan Kadirov geçtiğimiz aylarda PKK elebaşı Abdullah Öcalan ve FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in isimlerini Çeçenya parkları ve okullarına vereceğini açıklamıştı.