Maşr 2014 faaliyet raporunu yayınladı  

İnguşetya’nın önde gelen insan hakları örgütü “Maşr” 2014 faaliyet raporunu yayınladı.  

 

Magomed Mutsolgov’un başkanlığını yürüttüğü Maşr (İnguş dilinde Barış), ücretsiz hukuki yardım projeleri için Norveç Helsinki Komitesi ile The National Endowment for Democracy USA örgütlerinden kaynak almayı başardı. Mayıs ve Temmuz aylarında sona erecek bir yıl süreli iki ayrı proje için yaklaşık 150 bin dolar kaynak ayrıldı.

 

Raporda yer alan bilgilere göre; Maşr insan hakları örgütü geçen yıl boyunca İnguşetya halkına ücretsiz hukuki danışmanlık hizmeti verdi. Bunlar arasında yargısız infaz kurbanı ve kaçırılan kişilerin yakınları, Kuzey Osetya, Çeçenya ve İnguşetya’daki mülteciler ve ihtiyaç sahipleri yer aldı.

 

Maşr hukukçuları tarafından, mağdur ve yakınlarının isteği ile her gün savcılık, devlet ve belediye organları, soruşturma organları ve mahkemeye yönelik ücretsiz dilekçeler yazıldı. Örgütün avukatları mahkemelerde vatandaşların çıkarlarını temsil etti.

 

Yıllık insan hakları raporu hazırlandı, resmi makamlar, sivil toplum örgütleri, basın kuruluşları ve vatandaşlara dağıtıldı.

 

Resmi yükümlülükler eksiksiz ve gecikmesiz olarak yerine getirildi.

 

İnsan hakları ihlalleriyle ilgili bilgiler internet sitesinde (www.mashr.org) yayınlandı.

 

İnguşetya’da insan hakları ve sivil toplumun gelişimi alanında 2011’den beri her yıl yapılan  ilki gerçekleştirilen Sivil Toplum Kahramanları yarışması organize edildi.

 

İnsan hakları örgütü raporunun sonunda şu ifadelere yer veriliyor: “Sivil toplum kuruluşları ya da yönetim organlarının ayrı ayrı ne tür başarıları olursa olsun, bize göre köklü değişimler sadece, devlet, yerel yönetimler, dini kurumlar, siyaset ve sivil toplum kurumlarının ortak gayretleri ile mümkün olacaktır. Bu ortak faaliyet sadece bölgeye barış ve uzlaşı getirmek için değil, yönetim ve toplumun karşılıklı ilişkilerinde demokratik sistemi inşa etmek için de gerekli. İnguşetya ve Rusya’nın gelişimi ve refahına yönelik tüm işlerde yapıcı işbirliği ve yapıcı ortak eylemlere hazırız. Maşr insan hakları örgütü faaliyetlerine devam ediyor ve her zaman İnguşetya Cumhuriyeti halkına ücretsiz hukuki yardımda bulunmaya hazırdır”.

Ajans Kafkas