Çeçenya’da yargısız infazlar gündemde

Çeçenya’da 2016 ve 2017 yıllarında 100’den fazla kişinin yargısız tutuklama, işkence ve infazlarına ilişkin soruşturma tekrar gündeme geldi.

Çeçenya güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği insan kaçırma, işkence ve infazlar Novaya Gazeta muhabiri Elena Milashina tarafından rapor olarak yayınlandı. Raporda Kadirov yönetimine bağlı güvenlik güçlerinin eski üyesi Süleyman Gezmakhmaev tarafından aktarılan bilgiler Çeçenya yetkilileri tarafından tepkiyle karşılandı.

Gezmakhmaev raporda birçok olaya tanık olduğunu, 2016 ve 2017 yıllarında gözaltına alınan Çeçenya vatandaşlarının işkence gördüklerini, işkenceyle itirafa zorlandıklarını ve infaz edildiklerini aktardı. Gezmakhmaev’in aktardığı bilgiler sonrası Novaya Gazeta muhabiri Elena Milashina da provokasyonla suçlandı ve Kadirov’a bağlı güvenlik güçleri mensupları Vladimir Putin’e bir video mesaj göndererek Rus gazetesi Novaya Gazeta’nın ve muhabir Milashina’nın susturulmasını talep etti.

Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreteri Dmitry Peskov ise Novaya Gazeta’nın yayınlarını kontrol etmenin Kremlin’in ayrıcalığı olmadığını, böyle bir yetkilerinin bulunmadığını, bunun için teamüller ve yargı yollarının olduğunu aktardı.

19 Mart’ta Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovich de Rus makamlarına Çeçenya’daki yargısız infazların araştırılması için çağrıda bulunmuştu.