Makşarip Auşev’in babasından Medvedev’e açık mektup

Magas/Ajans Kafkas – Öldürülen İnguş insan hakları savunucusu Makşarip Auşev’in babası Magomed Auşev açık bir mektupla Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’e seslendi. Mektubun yazılma nedeni, Magomed Auşev’in ifadesine göre Eylülden beri yürütülmekte olan izinsiz aramalar.

Auşev’in kaleme aldığı mektupta “Son iki aydır (25 Eylül’den bu yana) sıklıkla, çeşitli bahanelerle ve herhangi bir belge gösterilmeksizin evimize, arama yapmak üzere kimliği belisiz özel gruplar gönderiliyor” ifadeleri yer alıyor.

Magomed Auşev, 25 Kasım’da evlerine kamuflajlı ve maskeli yaklaşık 50 kişinin baskın düzenlediğini ve herhangi bir belge göstermeden izinsiz arama yaptıklarını belirtiyor. Magomed Auşev evlerinde arama yapanların kim olduğunu öğrenmek için tüm güvenlik birimlerine başvurduğunu ancak hiçbir kurumun kendilerine konuyla ilgili bir açıklamada bulunmadığını ifade etti. Bu durum üzerine Rusya devlet başkanına başvurmaya karar verdiğini belirten Magomed Auşev “Devlet Başkanımız Dmitri Medvedev’in, burada neler olduğunu bilmediğini düşünüyorum. Umuyorum ki bu mektup ona ulaşır ve gereken önlemler alınır” diyor.

İnguş insan hakları savunucusu Makşarip Auşev 25 Ekim 2009’da, Kabardey-Balkar Cumhuriyetinin başkenti Nalçik’ten birkaç kilometre uzaklıkta, Kafkas otoyolunda, seyir halindeki aracında bulunuyorken, kimliği belirsiz kişilerce uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetmişti.

Ekim 2010’da olayla ilgili soruşturma, muhtemel suçluların tespit edilemediği gerekçesi ile durdurulmuş, ancak Auşev’in yakınlarının Rusya devlet başkanı, Rusya savcılığı ve Kuzey Kafkasya Federal Bölge Soruşturma İdaresine yaptıkları başvuruların ardından 2 Eylül 2011’de yeniden başlatılmıştı. KU/ÖZ/YA