Gürcistan’da sınır muhafızları Kafkas halklarına ırkçılık yapıyor

Karaçay-Çerkes’ten insan hakları savunucusu Ruslan Kambiyev, Gürcistan’da sınır muhafızlarının Kafkas halklarına uyguladığı ayrımcılığı anlattı.

Abaza insan hakları savunucusu Ruslan Kambiyev, Gürcistan sınırında uygulanan ırkçı politikaları anlattı. Acara’ya bağlı Kobuleti şehrinde düzenlenen Kafka ve Orwell Forumu’nda konuşmacı olan Kambiyev’in Rusya’dan Gürcistan’a geçmesine izin verilmediği ortaya çıktı. 7 Ekim tarihinde başlayacak program için sınırı geçmek isteyen Kambiyev, organizasyonla ilgili resmi belgeleri göstermesine rağmen tarafsız bölgede bekletiliyor.

Ruslan Kambiyev basına verdiği demeçte, “Rusya-Gürcistan sınırındaki Verhniy-Lars gümrük kontrol noktasında bütün Kuzey Kafkasyalılar özellikle 222 numaralı odaya gönderiliyor. Buraya yönlendirilen herkes saatlerce sorgulanıyor, yüzleri ve eşyaları detaylı olarak fotoğraflanıyor. İngilizce ve Gürcüce ülkeye giriş haklarının reddedildiğiyle ilgili bir belge veriliyor. Burası soğuk, insanlar aç, çocuklar, yaşlılar ve hastalar var, günlerdir tarafsız bölgede bekletiliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Ruslan Kambiyev, Kafkasya’da çeşitli kurumlarda faaliyetler yürüten bir insan hakları savunucusu. Kambiyev, 2014 Soçi Kış Olimpiyatları öncesi tutuklanan muhalif isimler arasındaydı.


Yorumlar
  1. gürcüler, her zaman su üstündeki zeytinyağı gibi olmak üste bulunmak isterler. ruslar olmasaydı inanın kafkasyayı sömürmek isteyen emperyalist… gürcüler olurdu.