Kafkasya Forumu’nun ilk toplantısı İnguşetya’da yapılacak

Magas/Ajans Kafkas – “Kafkasya Forumu” adı altında güçlerini birleştiren Kuzey Kafkasyalı insan hakları savunucuları ilk toplantılarını önümüzdeki günlerde İnguşetya’da yapacak.

Çeçenya Sivil Örgütler Birliği Başkanı Taisa İsayeva, 4 Şubat’ta İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov ile yapılan görüşmenin ardından, Kafkasya Forumu’nun ilk toplantısının bu ülkede yapılması kararı aldıklarını açıkladı.

Yevkurov ile görüşmeye Çeçenya’da faaliyet gösteren Objektif adlı derneğin başkanı Heda Saratova da katıldı. Saratova’nın ifadesine göre, Şubat ayının ortalarında yapılması planlanan toplantının kesin tarihi önümüzdeki günlerde netleşecek.

Toplantıda organizasyon yapısı, görev dağılımı ve iletişim organlarının oluşturulması gibi konular ele alınacak.

Saratova ve İsayeva, toplantıya Kafkasyalı insan hakları temsilcilerinin yanı sıra, aralarında Moskova Helsinki Grubu Başkanı Lüdmila Alekseyeva’nın da olacağı tanınmış Rusya insan hakları savunucularının da katılacağını ifade ettiler.

Kafkasya Forumu çatısı altında şu ana kadar, aralarında Dağıstan Anneleri, Beslan’ın Sesi ve Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezi’nin de bulunduğu 11 sivil toplum örgüt yer aldı. KU/ÖZ/YA