Cenevre görüşmeleri eş başkanları Abhazya’ya giremeyecek

Abhazya’nın başkenti Sohum’da yapılması planlanan Cenevre görüşmelerine eş başkanların katılamayacakları duyuruldu.

Abhazya Dışişleri Bakanı İnal Ardzınba, Şubat ayında Sohum’da yapılması planlanan Kafkas Ötesinde İstikrar ve Güvenlik Konulu Cenevre Görüşmelerinin 57. toplantısının ertelenmesi üzerine aldıkları kararı duyurdu.

Ardzınba, “AB, BM, AGİT eş başkanları tek taraflı olarak görüşmeleri ertelemiştir. 2022 yılında planlanan dört toplantından sadece birinin yapıldığını hatırlatmak isterim. Eş başkanların eylemlerinin partizanca olduğunu ve bölgemizde istikrar ve güvenliğe yönelik tehditler oluşturduğunu varsayıyoruz. Abhazya tarafı, Şubat 2023’te yapılması planlanan görüşmelerin ertelenmesi üzerine eş başkanların Abhazya topraklarına girişini reddetme kararı almıştır.” ifadelerini kullandı.

Bölge uzmanları, Abhazya’nın gün geçtikçe kendini izole ettiğinin altını çizdi. İnal Haşig, Abhazya-Gürcistan arasındaki ihtilafın çözümü için, AB ve AGİT gibi kurumların Abhazya tarafınca artık uygun karşılanmadığını belirtti. Ukrayna’daki savaş nedeniyle Batı kurumlarının Rusya’ya karşı cephe aldığını hatırlatan Haşig, Moskova ile ilişkileri ilerletmek isteyen Abhazya’nın kendisini uluslararası alanda tanıtacağı tek platformu feda ettiğini söyledi.