İnguşetyalı kadın, oğlunun polislerce kaçırıldığını açıkladı

Magas/Ajans Kafkas – İnguşetya’nın Nazran şehrinde Debukhan Hadajeva adlı vatandaş, oğlu Alishan Hadajev’in polis tarafından kaçırıldığını ve dövüldüğünü açıkladı.

37 yaşındaki oğlu Alishan Hadajev’in 28 Kasım’da kaçırıldığını belirten Debukhan Hadajeva, bir müddet sonra Alishan Hadajev’in, vücudunda fiziksel şiddet izleri olduğu halde döndüğünü kaydetti.

Memorial İnsan Hakları Merkezi’ne ulaşan açıklamada “Birkaç araçla gelen silahlı ve maskeli kişiler eve baskın düzenledi. Herhangi bir izin belgesi göstermediler. Silovikler Alishan’ı zorla bahçeye çıkardı ve yüz üstü yatırdı. Evde arama yaptılar. Silovikler beraberlerinde iki askerle geldi. Arama yaklaşık bir saat sürdü, arama esnasında evde silah ve patlayıcı buldular” deniliyor.

Debukhan Hadajeva, patlayıcı ve silahın, oğlunun montunun cebine ve eve, silovikler tarafından yerleştirildiğini bizzat gördüğünü ifade ediyor. Hadajeva, aramanın ardından hazırlanan protokolü imzalayı reddetti. Daha sonra maskeli kişiler Alishan Hadajev’i beraberlerinde götürdüler. Debukhan Hadajeva arama sonrasında, 20 bin ruble ve bir notebookun kaybolduğunu belirtiyor.

Rusya İçişleri Bakanlığı İnguşetya şubesi resmi sitesinde verilen bilgiye göre, Hadajev ailesinin evinde yapılan arama, İnguşetya İçişleri Bakanlığı Aşırılıkçılıkla Mücadele Merkezi çalışanlarınca yürütüldü ve evde bir silah, bu silaha ait mermiler ve patlayıcı ele geçirildi.

Benzer bir olay 24 Kasım’da İnguşetya’nın Sunjen bölgesi Orconikidze kasabasında meydana geldi. Güvenlik birimi çalışanlarınca kaçırılan ve dövülen 31 yaşındaki İsmail Tseçoyev daha sonra silah bulundurmakla suçlandı. Tseçoyev’in ailesi bu suçlamayı reddediyor. KU/ÖZ/YA