Kremlin Sözcüsü Peskov’un oğlu Wagner saflarında savaştığını açıkladı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un 33 yaşındaki oğlu Nikolay, Ukrayna’da 6 ay boyunca Rus paralı asker grubu Wagner saflarında yer aldığını duyurdu.

Nikolay Peskov, devlet kontrolündeki Komsomolskaya Pravda gazetesine yaptığı açıklamada, “Bu benim görevimdi. Arkadaşlarım ve diğerleri oraya giderken bir kenarda oturup seyredemezdim.” dedi.

Wagner’e katılmanın kendi kararı olduğunu ancak bunu nasıl yapacağını bilmediğini belirten Nikolay, konuyla ilgili babasının kendisine yardım ettiğini söyledi.

Wagner grubunda savaştığı silah arkadaşlarına babasının görevini öğrenmemeleri için sahte kimlik kullandığını kaydeden Nikolay, Wagner saflarında yeniden savaşma ihtimaline karşı bu sahte kimliğini açıklamak istemediğini ifade etti.

Nikolay Peskov, cephede tam olarak nerede savaştığı konusuna da açıklık getirmedi.

Bununla birlikte Wagner’in sahibi Yevgeni Prigozhin, Peskov’un un oğlunun üç haftalık askeri eğitimden sonra Luhansk’a gönderildiğini ve burada bir topçu taburunda füze bataryasında görev aldığını duyurdu.

Peskov’un oğlunun diğer silah arkadaşları gibi cesur ve kahraman gibi savaştığını ifade eden Prigozhin, genç askerin cesaret madalyasıyla ödüllendirildiğini söyledi.

Prigozhin, Dmitriy Peskov’un kendisinden oğlu için hiçbir iltimas yapılmasını istemeyip, normal bir topçu askeri gibi görev yapması talebinde bulunduğunu sözlerine ekledi.

Haberi duyuran BBC, Nikolay Peskov’un Wagner saflarında savaştığını teyit edemediklerini aktardı.

Gençlik yıllarında bir dönem Londra’da yaşayan ve iyi derecede İngilizce bilen Nikolay Peskov, daha önce Rusya’nın İngilizce yayın yapan devlet televizyon kanalı RT’nin muhabiri olarak çalışmıştı.

Nikolay Peskov’un açıklamaları, Rusya’da devletin askere alımları teşvik etmek için yoğun bir reklam kampanyası başlattığı döneme denk gelmesi dikkat çekti.

Kremlin Sözcüsü ve oğlu, Batı’nın yaptırım uyguladığı kişiler listesinde yer alıyor.