Çinli yatırımcı Dağıstan’da istenmiyor

Sivukh sakinleri Çinli yatırımcının seralarını yaktı.

Dağıstan’da Hasavyurt bölgesi Sivukh köyü sakinleri Çinli yatırımcının seralarını kullandıkları tarım metotlarından ötürü yaktığı, olayla ilgili gözaltı olmadığı açıklaması köy başkanı tarafından yapıldı.

 

Olay Sivukh köyünde yerli vatandaşlar ve Çinli işçiler arasında Cuma namazının ardından 7 Martta meydana geldi. Köyün bazı gençleri ‘Sivukh’ tarım şirketi ve Çinli yatırımcı arasındaki işbirliği çerçevesinde inşa edilmiş olan sera kompleksini yaktı . Çinli işçileri Hasavyurt’tan gelen polislerin kurtardığı ifade edildi.

 

Sivukh Başkanı Ali Aliyev, 14 Martta yaptığı açıklamada şu ana kadar vatandaşlardan hiç kimsenin kundaklamadan ötürü gözaltına alınmadığını ifade etti ve “ Bildiğim kadarıyla adli soruşturma da henüz yok, şimdilik polis sadece materyal topluyor” dedi.

 

Köy Başkanı Ali Aliyev’in ifadesine göre, anlaşmazlığın temel nedeni , Çinli tarım üreticilerinin kullandığı metotlar oldu. Aliyev “ İnsanlar gazeteleri, İnterneti okuyor ve diğer bölgelerin, örneğin Krasnodar bölgesinde hoşnut olmayan halkın, yasak gübre ve kimyasallar kullanan Çinlileri kovaladığını biliyor” dedi.

 

Aliyev ayrıca, Sivukh köyünde yaşanan olayın bir başka hoşnutsuzluk nedeninin de Çinli yatırımcıya iyi bir bölgenin kiralanmış olması, halbuki yerel hayvan üreticilerinin bu alana talip olduğu da bilinen bir gerçek.

 

Aliyev “ İnsanlar bu bölgenin hayvan otlak bölgesi olmasına rağmen neden kendilerine verilmediğine, Çinlilere domates üretimi için verildiğine şaşırdı” dedi.

 

Köydeki kundaklama olayında zarar gören Çinli vatandaşlar Moskova’daki kendi ülke elçiliklerine başvurdu ve kendilerine yönelik saldırılardan korunma talebinde bulundu, çünkü ifadelerine göre, yaşanan olayda gençlerin bazıları öldürme tehdidinde bulundu.

Kavkazki Uzel,AjansKafkas