Yarlıkapov: Kafkasyalı direnişçiler kendilerini göstermek istedi  

Dağıstanlı siyaset bilimci Ahmet Yarlıkapov Caharkale eylemini yerel direnişçilerin kendilerini hatırlatması olarak yorumluyor.  

 

Rusya Bilimler Akademisi Etnoloji ve Antropoloji Enstitüsü uzmanlarından Ahmet Yarlıkapov, Caharkale saldırısının yerel direnişçiler tarafından gerçekleştirildiğini, eldeki bilgiler ışığında olayla IŞİD bağlantısı kurmanın mümkün olmadığını kaydetti. Yarlıkapov “IŞİD’den Kafkasya ile ilgili tehditler yapılmadan önce de bu tür eylemler oluyordu. Dolayısıyla IŞİD ile alaka kurmayı gerektirecek bir durum söz konusu değil. IŞİD’in şu anda Kafkasya’yla ispatlanmış herhangi bir bağı yok. Üstelik Irak ve Suriye’de savaşan Kafkasyalıların geri döndüğüne dair bir veri de yok. Bana göre Kafkasyalı direnişçiler hala var olduklarını ve güçlü olduklarını göstermek istedi” dedi.

 

Gazeteci Orhan Cemal de Çeçen direnişçilerin kendilerini göstermek istediği görüşünü paylaşıyor, ancak dış bağlantı ihtimalini de dışlamıyor. Orhan Cemal “Düzenlenen saldırı ile IŞİD arasında bağ olabilir. Daha önce Emirliğe bağlı cemaatlerden Auhovski (Dağıstan’da Çeçenlerin yaşadığı bir bölge) cemaati Aliashab Kebekov’a biatını geri çekti ve IŞİD’e bağlandı. Şimdilik sadece Auhovski’deki Çeçenler hakkında bilgimiz var, fakat diğer Çeçen liderler de dışarıdaki unsurlara yönelmeye başlamış olabilir” dedi.

 

Moskova Carnegi Merkezi bilim konseyi üyesi Aleksey Malaşenko ise Caharkale saldırısını şöyle yorumladı: “Moskova’da yaşayan ve bu grup üyelerinden hiç birini tanımayan biri olarak şahsen Caharkale saldırısının arkasında kimlerin olduğunu kestirmem zor. Fakat Kafkasya Emirliği ve IŞİD arasında koordineli bir eylem olması ihtimalini dışlamıyorum. IŞİD Kafkasya ile ilgili tehdit savurmuştu ve hayata geçirmek gerekiyordu”. Malaşenko ayrıca, Caharkale’de yaşanan son olay ile 2005 Nalçik baskını arasında benzerlik kurulabileceğini de belirtti. 

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas