Rus ordusu içerisinde Ukrayna’da savaşan Kafkasyalı savaşçılar ülkelerine döndüklerinde problem çıkarıyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimine katılan Kafkasyalı savaşçıların ülkelerine döndükleri zaman problem çıkardıkları bildirildi.

Ukrayna-Rusya Savaşı’nda yaşanan şiddet dalgası Kafkasya’da hissedilmeye devam ediyor. Rus ordusu içerisinde Ukrayna’da savaşan Kafkasyalı askerlerin memleketlerine döndükleri zaman yakın çevrelerinde problem çıkardığı aktarıldı. Çeçenya-Rusya Savaşları’nın ardından bölgede gerçekleşen iş insanı kaçırma, soygun, aile içi şiddet gibi problemlerin Ukrayna-Rusya Savaşı’yla birlikte tekrar canlanmaya başlayacağı endişesi ortaya çıktı.

Rusya yönetiminin Ukrayna’da sivil halka uygulanan şiddet olaylarını desteklediği ve bu durumun askerlerde psikolojik kırılmaları beslediği bilgisi verildi. Rus ordusu içerisinde Ukrayna’da savaşan Kafkasyalı savaşçılar, Kadirovcu zannedildiklerini ve bu durumdan rahatsız olduklarını bildirdiler. Savaşçıların ailelerine ulaşan Kavkaz Realii gazetecileri, baskılar nedeniyle birçok mağdurun konuşmayı tercih etmediğini, ancak problem yaşayan kimin insanların konuyu anlatmaktan çekinmediğini açıkladı.

Kabardey-Balkar’ın başkenti Nalçik’te kardeşi savaşa katılan, ismini açıklamak istemeyen bir kişi, “Morali çok bozuk, bazen bir şeyler konuşuyor. Kardeşim ve yanındakiler çatışma bölgelerine ulaştığı zaman sadece makineli tüfek vermişler, savaşçıların yeterli teçhizata sahip olmadığını söyledi. Ona göre orduda yolsuzluk var. Ukrayna’da insanları öldürüp öldürmediğini bilmiyorum, sakin bir yaşama geri döndü ama burada bile düşman arıyor, beni ve diğer kardeşimi suçluyor. Bu durum geçmezse veya daha kötüye giderse neler yapacağımı bilmiyorum.” ifadelerini kullandı.

İnguşetya’da soy ismi açıklanmayan Lapti, üvey kardeşinin memleketine döndükten sonra yaşadıklarını paylaştı. Lapti, “Sürekli maskeli olarak dolaşıyor. Fotoğrafının çekilmesine asla müsaade etmiyor. Sözlerimize uzun zaman tepki vermiyor. Ancak bazen aniden parlıyor, etrafına bağırıyor, sonra yine içine kapanıyor. Aslında o hiçbir zaman Ukrayna’ya gitmek istemedi, fakat orduda çalıştığı için buna mecbur kaldı. Annem onu Kuran-ı Kerim okuyarak iyileştirmeye çalışıyor. Bence onu doktora götürmeliyiz.” dedi.

Kuzey Osetya’nın başkenti Vladikavkaz’da öğrenci olan Tamila, geri dönen bir asker tarafından taciz edildiğini anlattı. Tamila, “Ukrayna’dan dönen bir komşumuz beni aradı, oradan çok kaliteli viski getirdiğini, ısmarlamak istediğini söyledi. Ona bir viski çaldığını ve bunu bana mı ısmarlamak istediğini sordum. Viskiyi annesine veya karısına vermesini söyledim. Kimsenin evinden viski ya da başka bir şey çalmadığını anlatmaya çalıştı.” ifadelerini kullandı.

Rus insan hakları savunucusu Svetlana Gannuşkina, askerlerin savaşlarda yaşadıklarının evdeki davranışlarını etkilediğini belirtti. Gannuşkina, Rusya devletinin askerlerin yaşadıkları problemlerden sorumluluk duymadığını ve onların tedavisiyle ilgilenmediğini aktardı.