Suriye’de savaşa katılan Çeçen gence iki yıl hapis cezası 

Muhalif saflarda Suriye’deki savaşa katılan Çeçenyalı Said Majayev’e iki yıl hapis cezası verildi. 

 

Çeçenya’nın Staropromıslov bölgesi sakinlerinden Saif Majayev Kasım 2013’de Suriye’ye gitti ve 14 Ocak 2014’e kadar Özgür Suriye Ordusu saflarında yer aldı. Çeçenya’ya döndükten sonra gözaltına alındı. İddia makamı Majayev’e 3 yıl 2 ay hapis cezası verilmesini talep etti. Gencin yakınları bu talebe rağmen, Majayev’in kendi iradesiyle güvenlik güçlerine teslim olarak Suriye’deki olaylarla ilgili hayal kırıklığına uğradığını belirtmesinden dolayı daha hafif bir ceza için umutlarını koruyordu.

 

Mahkeme dün, yurtdışında yasa dışı silahlı örgüte katılmaktan suçlu bulunan Said Majayev’e hafifletici sebepleri göz önünde bulundurarak iki yıl hapis cezası verdi. Majayev cezasını Çeçenya sınırları dışında bir cezaevinde çekecek. Ailesi ise verilen cezanın çok ağır olduğunu düşünüyor. Aileden adının açıklanmasını istemeyen biri, “Açıkçası şaşkınlık içindeyiz. Son ana kadar en kötü ihtimalle şartlı tahliye bekliyorduk. Çünkü onun anlattıkları dışında mahkemenin elinde delil yok” dedi.

 

Majayev’e verilen ceza, Çeçenya’dan Suriye’deki savaşa katılanlar hakkındaki ikinci ceza oldu. Ekim başlarında da Caharkale’li Rustam Kerimov üç yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas