Dağıstanlı muhalif gazeteci Kamalov’un katillerine ömür boyu hapis cezası istendi

Dağıstan’da yayımlanan “Çernovik” gazetesinin kurucusu Hacımurad Kamalov’u öldürmekle suçlanan üç sanık için müebbet hapis cezası istendi.

2011 yılında suikasta kurban giden Dağıstanlı muhalif gazeteci Hacımurad Kamalov’un katillerinin yargılanmasına devam ediliyor. Kasım 2020’de başlayan davada savcılar sanıklarla ilgili ceza kararlarını verdiler.

Rostov-on-Don kentinde devam eden mahkemede savcılar, aralarında eski Dağıstan Başbakan Yardımcısı Şamil İsayev’in olduğu üç kişiye ömür boyu hapis cezası, müfettişlerle anlaşma yapan dördüncü sanık Magomed Abigasanov için ise 15 yıl hapis istediler.

Hacımurad Kamalov’un erkek kardeşi Magdi Kamalov ise yaptığı açıklamada cinayete daha fazla kişinin karıştığını, ancak bunların bulunamadıklarını ve suikastta kilit ismin Magomed Abigasanov olduğunun altını çizdi.

Hacımurad Kamalov, Kafkasya ve özellikle Çeçenya’da güvenlik güçleri tarafından işlenen insan hakları ihlalleriyle ilgili çalışmalarıyla bilinen bir gazeteciydi. Aralık 2011 tarihinde Kamalov’un öldürülmesi uluslararası ve yerel insan hakları dernekleri tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti.