Çeçenya’da yeni istila: Pizza

Caharkale/Ajans Kafkas – Kavkazki-Uzel, Çeçenya’da yeni bir istilaya parmak bastı: İtalyan pizzası topsuz tüfeksiz Kafkasya’nın ‘asi çocukları’nı esir aldı!

“Çeçenya’da Avrupa mutfağı milli mutfağı yerinden etmeye başladı” diyen ajansa göre başkent Caharkale’de yaşayan halk giderek milli yemekleri unutup özellikle İtalyan pizzasının müptelası olmaya başladı. Hatta Çeçenler arasında ‘Kuzey Kafkasya savaşmadan İtalya’ya boyun eğdi’ esprisi bile yapılıyor.  Nedeni üç yıl öncesine kadar pek görülmeyen pizzacıların yeni yeni köşeler kapıyor olması. Ayrıca Başkentte mönüye pizza ekleyen kafeterya sayısı giderek artıyor. Hatta milli yemekleriyle ünlü güzide yerler bile bu akıma karşı koyabilmiş değil. Orta yaş ve üzeri Çeçenler jijig-galnaş gibi milli bir yemeği gölgede bırakması nedeniyle şikayetçi olurken gençler ‘pizza’ diyor.

Çeçen ev hanımları da evde yapmak üzere pizza tarifleri peşine düşmüş. Bir Çeçen kadını, milli yemeklerinin her açıdan pizzadan üstün olduğunu söylüyor ama gel gör ki genç oğlunu buna ikna edemediğinden yakınıyor.  ÖZ/FT