Kuzey Osetya’dan Ukrayna’daki işgalci Rus ordusuna askeri destek sözü

Kuzey Osetya Cumhurbaşkanı Sergey Menyaylo, Ukrayna’da Rus ordusuna destek için yeni müfreze oluşturduğu bilgisini verdi.

Kuzey Osetya Cumhurbaşkanı Sergey Menyaylo, Ukrayna’da bulunan işgalci Rus ordusuna destek vereceklerini duyurdu. Menyaylo, 24 Şubat’tan günümüze kadar Kuzey Osetya’dan yaklaşık olarak 700 askerin Ukrayna’ya gönderildiğini açıkladı. Eylül ayı sonuna kadar Kuzey Osetya sınırları içerisinden toparlanacak askerlerle yeni bir müfreze kurulacağını belirten Menyaylo, söz konusu organizasyonla bizzat kendisinin ilgilendiğini söyledi.

Rusya yanlısı Çeçen hükümeti lideri Ramzan Kadirov, 15 Eylül tarihinde yaptığı açıklamada her yönetimin kendi bölgesinde müfrezeler oluşturarak Ukrayna’daki Rus ordusuna destek olması gerektiği fikrini ortaya atmıştı. Dağıstan Cumhurbaşkanı Sergey Melikov, Kadirov’un fikrini destekler nitelikte kararlar aldı. Bölge uzmanları Kadirov’un girişiminin Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’ya karşı yürütülen bir politika olduğunu belirttiler.

Rusya Federasyonu tarafından açıklanan resmi bilgilere göre, Rus ordusuna destek için Kuzey Osetya’dan Ukrayna’ya giden 96 asker öldürüldü.