Zakayev’den Dağıstan’ın bağımsızlığının tanınması ve Kuzey Kafkasya Halkları Konfederasyonu önerisi

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmed Zakayev, Dağıstan’ın bağımsızlığı ve Kuzey Kafkasya Halkları Konfederasyonu’nu gündeme getirdi.

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmed Zakayev, Kuzey Kafkasya Halkları Konfederasyonu’nun yeni bir biçimini önerdiklerini belirtti. Zakayev, “Çeçen İçkerya hükümeti olarak Kuzey Kafkasya Halkları Konfederasyonu’nun yeni bir biçimini öneriyoruz. Bunların hepsi uluslararası gözetim altında gerçekleşecek. Kafkasya’da hiçbir savaşın olmayacağını kamuoyuna açıklıyoruz.” ifadelerini kullandı. Ahmed Zakayev basına verdiği röportajda Ukrayna yetkililerinden Dağıstan’ın bağımsızlığının tanınmasını talep etti.

Geçtiğimiz hafta Ukrayna’da Rus ordusuna karşı savaşmak üzere İmam Şamil ismini taşıyan bir taburun kurulduğu ilan edildi. Taburun komutanlığına ise Magomed Saypulayev’in yapacağı açıklandı. Saypulayev, “Rusya’ya karşı savaşmaya bundan 10-15 sene önce başladık. Şimdi mücadelemize Ukrayna’da devam edeceğiz, çünkü 100 senedir bizi ilgilendiren şey şimdi Ukrayna’yı etkiliyor.” dedi. Ukrayna milletvekili Oleksiy Honçeronko’ya göre İmam Şamil Taburu, Ukrayna’ya yardım ettikten sonra Dağıstan’ın bağımsızlığı için savaşacak.

Rus İmparatorluğu yıkılırken Kafkas halkları Birleşik Kafkasya Dağlıları Cumhuriyeti’ni ilan etmişti. 11 Mayıs 1918 tarihinde kurulan devleti ilk tanıyan ülke Osmanlı İmparatorluğu olmuştu.