Pankisi Vadisinin Çeçenleri gençlerini Suriye’de yitiriyor  

Gürcistan’ın Pankisi Vadisinde yaşayan Çeçenler, çocuklarını Suriye’deki savaşa çekenlerin bulunup cezalandırılmasını istiyor.  

 

Pankisi Vadisi gençleri Türkiye üzerinden Suriye’deki savaşa katılmaya devam ediyor. 6 Nisan’da Pankisi Vadisi ihtiyarlar heyeti Gürcistan yönetiminden, vadideki gençleri Suriye’deki savaşa gönderen kişileri bulup cezalandırmasını talep etti.

 

Bölge halkının tepkisine neden olan şey, Pankisi’den iki lise öğrencisinin 2 Nisan’da ortadan kaybolması ve ailelerinin izni olmadan Türkiye’ye gitmiş olmaları.

 

Pankisi Vadisi Cumasturi köyünden 16 yaşındaki Muslim Kuştanaşvili ve 18 yaşındaki Ramazan Bagakaşvili’nin yakınları bir kaç gündür onlardan haber bekliyor. Aileleri gençleri son kez 2 Nisan’da gördü. Gençler komşu Omalo köyündeki okula gittiler ve bir daha dönmediler. İkinci gün gençler sosyal ağ aracılığıyla ailelerine endişelenmemelerini ve Türkiye’de olduklarını yazdılar.

 

Bu ifadenin ne anlama geldiği ise Pankisi’de iyi biliniyor. Türkiye üzerinden geçenler Suriye’ye gidiyor ve çoğunlukla IŞİD saflarında yer alıyorlar. Henüz geri dönen olmadı, bugüne kadar ölen on kişinin aileleri yasa boğuldu.

 

Pankisi Vadisi ihtiyarlar heyeti temsilcileri durumdan bir çıkış yolu bulmak amacıyla 6 Nisan’da toplandı. Toplantıya Muslim Kuştanaşvili ve Ramzan Bagakaşvili’nin aileleri de katıldı. Yaşananlardan yönetimin de suçlu olduğunu ifade eden ihtiyarlar heyeti temsilcisi Haso Hangoşvili, “Hükümetin suçlu olduğunu düşünüyoruz. Reşit olmayan bir genç ailesinin izin mektubu olmadan Tiflis’te havaalanı kontrolünden nasıl geçer? Hükümeti bu çocukları ajite eden, finanse eden ve sınırı geçmede yardımcı olan suçluları tespit etmeye çağırıyoruz” dedi.

 

Pankisi sakinlerinin çoğunluğu, gençlerin savaşa çekilmesinde son zamanlarda Pankisi’de etkilerini güçlendirdiklerine inandıkları “vahhabilerin” rolü olduğunu düşünüyor. Selefi görüşlü vatandaşlar ise bu suçlamayı reddediyor. Onlardan biri olan Muraz Goderdzişvili şu açıklamada bulundu: “Bu durum, sizin vahhabi dediğiniz bizleri de endişelendiriyor. Bu konuyu büyüklerimizle de görüştük. Bu bizim de problemimiz. Genelleme yapmak yerine gençleri götüren, onlara yardımcı olan kişiler hakkında somut konuşmalıyız”.

 

Ekho Kavkaza, Ajans Kafkas

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone