Hangoşvili: Pankisi Vadisi’nde kimse Kadirov’u sevmiyor

Gürcistan’da yaşayan araştırmacı yazar Nona Hangoşvili, Pankisi Vadisi’nde Kadirov’u seven kimse olmadığını söyledi.

Çeçenler üzerine araştırma yapan Nona Hangoşvili, Kavkaz Realii’ye röportaj verdi. Hangoşvili, Pankisi Vadisi yerlilerinin Rusya yanlısı Çeçen hükümeti lideri Ramzan Kadirov’u sevmediklerini söyledi. Hangoşvili, “Kadirov’un adamları Pankisi Vadisi’nde dikkatli davranıyor, çünkü burada Kadirov’u seven yok. Birkaç yıl önce Kadirovcular arabayla kendi bayraklarını açıp köyleri dolaştı, fakat yerliler bunu görünce aracı durdurup uyardılar. Propagandacılar bunun üzerine ortadan kayboldu.” ifadelerini kullandı.

Nona Hangoşvili, Almanya’da öldürülen kuzeni Çeçen komutan Zelimhan Hangoşvili’yle ilgili soruya verdiği cevapta, “Zelimhan, 2015 yılında Tiflis’te suikasta uğradığında yaralandı. Gürcü yetkililer konuyla ilgili derinlikli bir soruşturma gerçekleştirmedi. Ve bunun üzerine kendisi Almanya’ya gitti. Zelimhan oradayken sığınma başvurusu yapacaktı, Gürcistan’dan gerekli belgeleri istedi, ancak bu bile verilmedi. Zelimhan’ın ölümü büyük bir kayıp, onunla birlikte büyüdük. Zelimhan iyi bir dindardı ve atalarının geleneklerine sahip çıktı.” ifadelerini kullandı.

Gürcistan sınırları içerisindeki Pankisi Vadisi’nde Çeçenlerin ve İnguşların yakın akrabaları olan Kistler yaşıyor. Rus ordusunun Çeçenya’da gerçekleştirdiği ağır bombardıman sırasında Çeçen mülteciler bölgeye göç etmişti.