Gürcistan hükümeti istifa etti

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili, Gürcistan hükümetinin istifasını kabul etti.

Gürcistan parlamento seçimlerinden Gürcistan Hayali zaferinin ardından Saakaşvili bu koalisyona yeni hükümeti oluşturma önerisini sunmuştu. Gürcistan Hayali lideri Bidzina İvanişvili de 8 Ekim’de, başbakanlığını üstlenmeyi düşündüğü yeni hükümet yapısını açıklamıştı.

 

Önceki gece Gürcistan devlet başkanlığı resmi sitesinde yayınlanan açıklamaya göre, devlet başkanının kararı ile Gürcistan hükümetinin istifa talebi onaylandı. Bu karara göre, yine yeni hükümet oluşturuluncaya kadar istifası kabul edilen hükümetin göreve devam etmesi gerekiyor.

 

Gürcistan’ın yeni hükümet yapısı ülke anayasasına uygun olarak belirlenen süre içinde parlamentoya sunulacak.

 

Gürcistan Hayali temsilcileri 8 Ekimden itibaren bazı bakanlıklardaki çalışmalarla tanışmaya başladı. Bununla birlikte, eski parlamento başkanı David Bakradze, yetki tesliminin yeni bakanlar kurulunun parlamento tarafından onaylanmasının ardından gerçekleşeceğini de belirtti. Yeni dönem parlamentonun ilk oturumu Kutaysi’de 20-21 Ekim’de yapılacak.

 

Saakaşvili, 9 Ekim’de İvanişvili ile yaptığı ilk görüşmesinin ardından, yönetimin devrinin olaysız şekilde gerçekleşeceğini ifade etmişti. KU/ÖZ/YA