Gürcistan’ın eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili yoğun bakıma kaldırıldı

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin, tutuklu bulunduğu cezaevinde sağlık durumun kötüleştiği ve yoğun bakıma kaldırıldığı bildirildi.

Euronews’in haberine göre, Saakaşvili’nin sözcüsü Giorgi Chaladze, Gürcistan televizyonuna yaptığı açıklamada Saakaşvili’nin sağlık durumunun kötüleştiğini ve Tiflis’teki bir klinikte yoğun bakıma kaldırıldığını duyurdu. Ekim 2021’de cezaevine giren ve birkaç kez açlık grevine giden Saakaşvili’nin aralık ayında Rus devleti tarafından zehirlendiği iddia edilmişti.

Saakaşvili, Tiflis Şehir Mahkemesi tarafından şiddet ve görevini kötüye kullanmak suçlamasıyla 6 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Batı yanlısı Saakaşvili, 2004 ile 2013 yılları arasında ülkeyi yönetti. Saakaşvili’nin avukatları müvekkillerinin cezasının tecil edilerek, yurt dışında tedavi edilmesine olanak sağlanması için uzun süredir çalışıyor.

Saakaşvili, 2013’te Gürcistan’da cumhurbaşkanlığı görev süresinin dolmasının ardından ülkeden ayrılarak ABD’ye gitmişti. Daha sonra Ukrayna’ya giden Saakaşvili’ye dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Mayıs 2015’te Ukrayna vatandaşlığı vermişti. Saakaşvili, Odessa Valiliği görevine atanmış ama 2016’da bu görevden istifa etmişti.

Saakaşvili, 4 Aralık 2015’te Gürcistan vatandaşlığından çıkarılmıştı. Ukrayna’da Yeni Güçler Hareketi Partisi’ni kuran Saakaşvili, muhalefette yer alıyordu. 26 Temmuz 2017’de de Ukrayna vatandaşlığından çıkarılan Saakaşvili’ye, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy geçen yıl yeniden Ukrayna vatandaşlığı vermişti.

Saakaşvili, 2021 yılı ekim ay başında 8 yıl sonra döndüğü Gürcistan’da gözaltına alınıp cezaevine konulmuştu.