Gürcistan’da hükümetin istifasını isteyen on binlerce kişi sokaklarda

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te on binlerce protestocu, Avrupa Birliği üyeliği için aday ülke standartlarını sağlayamayan hükümete karşı eyleme geçti.

Gürcistan’da protestocular AB, NATO ve Ukrayna bayraklarıyla Tiflis sokaklarını doldurdu. Avrupa Birliği aday ülke statüsüne geçilememesini protesto eden eylemciler Gürcistan hükümeti ve Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili’nin istifasını talep ettiler. Protestoları organize eden Utanç Hareketi lideri Şota Digmelaşvili yaptığı açıklamada muhalif partiler, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yeni bir halk hareketini başlatacaklarını duyurdu.

24 Şubat tarihinde Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal girişiminin ardından Ukrayna, Moldova ve Gürcistan, AB üyelik sürecini başlatmıştı. Başvuruları değerlendiren Avrupa Birliği, 23 Haziran’da Ukrayna ve Moldova’ya aday ülke statüsü vermiş, Gürcistan’a ise vermemişti. Kamuoyu araştırmalarına göre Gürcistan vatandaşlarının yüzde 80’i Rusya’dan gelen tehditler nedeniyle Gürcistan’ın AB ve NATO’ya katılması gerektiğini düşünüyor.