Kobahidze: Abhazya ve Güney Osetya’yla yeni bir savaşa girmeyeceğiz

Gürcistan’da iktidardaki Gürcü Hayali Partisi Başkanı İrakli Kobahizde, Abhazya ve Güney Osetya’yla savaş istemediklerini söyledi.

Gürcistan’da parlamento çoğunluk lideri ve iktidardaki Gürcü Hayali Partisi Başkanı İrakli Kobahidze, Abhazya ve Güney Osetya’yla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Rusya’ya karşı ikinci cephe açılması fikrini reddeden Kobahidze, Abazalarla ve Osetlerle yeni bir savaşa izin vermeyeceklerini söyledi. Gürcistan’ın Abhazya ve Güney Osetya’ya saldırması fikrini Rusya’nın Ukrayna’daki işgal girişimiyle kıyaslayan Kobahidze, “Savaşa karşı olmak değerimizse, Rusların Ukraynalıları öldürmesini istemiyorsak, Gürcülerin de Abazalara ve Osetlere savaş ilan etmesini aynı şekilde düşünmeliyiz.” dedi.

Gürcü lider İrakli Kobahidze basına verdiği demeçte, “Hassas bir konu hakkında konuşuyoruz, her şeyi düşünmemiz gerekir. Abhazya ve Güney Osetya şehirlerine girdiğimizi düşünelim, burada sadece Rus askerleriyle savaşmayacağız, aynı zamanda 30 yıl önce birlikte yaşadığımız Abazalar ve Osetlerle savaşacağız. Böyle bir savaş kardeşin kardeşi katletmesi demek, buna izin vermeyeceğiz. Çok dikkatli olmalıyız, Gürcülerin, Abazaların, Osetlerin ellerinde silahlarla karşı karşıya geleceği savaşa bir daha izin vermemeliyiz.” ifadelerini kullandı.

İrakli Kobahidze, Mayıs ayında Abhazya ve Güney Osetya’ya karşı savaş başlatmayacakları açıklamasında bulunmuştu.